Omezování počtu výherních automatů se v celé republice nedaří. Za posledních osm let vzrostl jejich počet v Česku na dvojnásobek. Nyní jich je v provozu přes 60 tisíc. Každý sedmý je v Praze.
Nyní je v Česku v provozu přes 60 tisíc automatů. Každý sedmý je přitom v Praze. |
O celých 400 % se loni v Česku zvýšil ale také počet videoterminálů. Z původních 1500 přístrojů se jen za loňský rok zvýšil jejich počet na nynějších 9 tisíc. Tato nová generace hazardních her dává prostor k mnohem větším sázkám než staré známé „forbesy“. Hráč tak může prohrát měsíční příjem doslova během pár minut.
Obce a města s jejich provozem nic nezmohou. Povolení k jejich provozu totiž vydává ministerstvo financí. To již v únoru 2007 uzavřelo s provozovateli videoterminálů dohodu o tom, že nebudou terminály umisťovat do obcí s platnou vyhláškou proti výherním automatům.
Kvůli mezeře v zákoně si však majitelé heren mohou v dostatečné době před platností regulační vyhlášky terminály do svých provozoven nainstalovat. Na tyto přístroje se pak obecní vyhlášky nevztahují. Obce z videoterminálů nemají žádné zisky. Poplatky za jejich provoz se odvádějí ministerstvu financí.
„Nárůst počtu videoterminálů je důsledkem kampaně za regulaci hazardu,“ říká Petr Vrzáň, ředitel odboru dozoru nad sázkovými hrami ministerstva financí. Jinými slovy: kdyby obce nechtěly omezovat hrací automaty, videoterminály by je nenahrazovaly.
Patovou situaci by vyřešila změna loterijního zákona. Ministerstvo financí počítá s veřejnou debatou. „Změnu zákona očekáváme do konce letošního roku,“ slibuje Vrzáň. Na území hlavního města je v provozu 1422 heren, Blažek počítá s tím, že rušení nevyhovujících provozoven začne v létě.