Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Praha bude plná spisovatelů

Česko

Česká metropole bude po pět dní patřit literatuře. 19. ročník Festivalu spisovatelů Praha začíná již v neděli.

Festival spisovatelů Praha umožnil během své historie českým literárním příznivcům již setkání se Salmanem Rushdiem, E. L. Doctorowem či nositelkou Nobelovy ceny Nadine Gordimerovou. V neděli bude slavnostně zahájen již jeho 19. ročník.

I letos se mají literaturymilovní Češi na co těšit. Do Prahy přijede řada významných tvůrců. Dílo některých z nich zde však dosud knižně nebylo publikováno, a tak by se festival mohl stát taktéž impulzem k odstranění tohoto manka.

Čínský prozaik a dramatik Kao Sing-ťien (1940) získal v roce 2000 Nobelovu cenu za „dílo univerzální platnosti, pronikavého vhledu a jazykové vynalézavosti, které otevřelo nové cesty čínského románu a dramatu“. Žádná z jeho knih však dosud česky nebyla uveřejněna – na příští rok se ale připravuje vydání jeho vrcholného románu Hora duše.

Autor se na konci 80. let rozhodl k emigraci do milované Paříže, neboť od mládí je frankofilem. Tento krok ale samozřejmě vyvolal nevraživost oficiálních představitelů komunistické Číny.

Ve Francii nyní rovněž žije syrský básník píšící pod pseudonymem Adonis (1930). I on se v posledních letech objevuje mezi kandidáty na Nobelovu cenu. Ani z jeho básnického díla zde ovšem dosud žádný knižní výbor uspořádán nebyl.

Další hosté letošního ročníku měli u českých nakladatelů větší štěstí. Jedním z nich je skotský prozaik Iain Banks (1954), autor románů Vosí továrna či Vraní ulice.

Z Kanady pak přijede básnířka Anne Michaelsová (1958), která však dosud nejvíce proslula debutovým románem Prchavé okamžiky. Jejím českým překladem zahájil v roce 2001 Odeon svou edici Světová knihovna. A právě v těchto dnech Odeon vydal také její druhý román s názvem Zimní krypta.

K pozoruhodným postavám Festivalu spisovatelů Praha bude dále jistě patřit světoznámý komiksový kreslíř Robert Crumb, který v jednom z rozhovorů o své tvůrčí metodě řekl: „Komiksy jsou osamělá práce. Musíte být v pracovně sám, masturbovat a hrát si u toho se svejma nápadama. Nechat celou věc vyhnít. To je tvůrčí proces. Je to hnusný, ale tak to je.“ Emigrovat do NDR Chybět nebude ani kreslířova manželka Aline Crumbová, která také vytváří komiksy a je i manželovou múzou: „Vzrušovaly mě Crumbovy zvrácený kresby, protože řada ženských objektů chtíče připomínala mě – a to dělá dobře mýmu extrémnímu narcismu.“

Vedle těchto hostů se na pražských pódiích představí německý písničkář Wolf Biermann (1936). Jako syn komunisty zavražděného v Osvětimi emigroval z NSR do NDR, nakonec byl ale východoněmeckého občanství zbaven. Českou literaturu pak budou reprezentovat Jiří Suchý a Jaroslav Rudiš.

Více o programu Festivalu spisovatelů Praha, který potrvá až do čtvrtka a jehož hlavní večerní pořady se budou konat v Laterně magice, na www.pwf.cz.

V sobotní příloze Orientace najdete portrét čínského nositele Nobelovy ceny Kaa Sing-ťiena.

„Vzrušovaly mě Crumbovy zvrácený kresby, protože řada ženských objektů připomínala mě.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!