Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Diskuse k článku

Autor spadlé trojské lávky se hájí, že v roce 2017 vyzýval k opravě. Praha požaduje 8,2 milionu korun

Soud začal projednávat zřícení trojské lávky, při kterém utrpěli čtyři chodci těžkou újmu na zdraví. Obžalobě z nedbalostního obecného ohrožení čelí autor lávky Jiří Stráský a bývalý vedoucí oddělení mostů Technické správy komunikací Antonín Semecký. Autor zřícené Trojské lávky Stráský vypověděl, že v roce 2017 vyzýval k opravě konstrukce. Podle něj ji poškodila posypová sůl a neodborný nátěr.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novák 16.9.2020 16:49

Takže naprostá nekompetence prokurátora a spěchající soudce, který nedá obviněnému potřebný prostor. To je obraz české justiční mafie.

V. Čihák 15.9.2020 22:08

Ať to zaplatí ten nejchytřejší. Hřib.

P. Balcar 16.9.2020 11:58

A vy nejste chytřejší než Hřib?

N. Gajová 15.9.2020 16:59

Za stav lávky po tolika letech zodpovídá provozovatel, což je město. Pokud provozovateli nebylo jasné, jak má lávku udržovat po povodni, mohl oslovit konstruktéra, projektanta i stavaře a dnes se mohl ohánětjejich verdikty, které dodržel, a lávka přesto spadla. Jestli někdy spadne Karlův most, tak teda nevím, nevím, na kom si zchladíme žáhu.

O. Uživatel 15.9.2020 10:29

Uživatel požádal o vymazání
J. Kadeřábek 15.9.2020 10:36

To skutečně za socíku exitoval autorský dozor? Za stavbu bývá odpovědný zpravidla zhotovitel i když jak vidíme z příkladu shozeného mostu u Studénky v novém režimu to může být i tak, že nezodpovídá nikdo. 8 mrtvých a stovky raněných nic neznamenají. Tady ovšem projektant měl navrhnout kontrolní šachty aby bylo možné vizuálně kontrolovat korozi.

P. Balcar 15.9.2020 23:32

Existoval: Vyhláška č. 105/1981 Sb. Vyhláška federálního ministerstva pro technický a investiční rozvoj o dokumentaci staveb, ČÁST SEDMÁ, Autorský dozor § 67

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1981-105#cast7

Jenže během stavby. Na to co se se stavbou dělo potom už nemá autor vliv.

"Kontrolní šachty" z principu zabetonování kanálku pro předpínací výztuž cementovou maltou navrhnout nelze. Viz video ze stavby

https://www.idnes.cz/praha/zpravy/trojska-lavka-zriceni-projektant-jiri-strasky.A171205_122428_praha-zpravy_mav

Na lávce byly prováděné dynamické a statické zkoušky, které nepřímo zjišťovaly stav předpínací výztuže. Divné je, že nezjistili havarijní stav.

Obdobná lávka v Nymburce šla při demolici dolů mnohem dříve než byl předpoklad. Důvod, koroze výztuže.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nebezpecna-lavka-v-nymburce-jde-k-zemi-mela-stejnou-konstrukci-jako-ta-v-troji-53221

Podrobněji o korozi výztuže v článku, ilustrativní je čtvrtý obrázek :

https://www.imaterialy.cz/rubriky/poruch

P. Balcar 15.9.2020 23:32

https://www.imaterialy.cz/rubriky/poruchy/vliv-koroze-predpinaci-vyztuze-na-jeji-vlastnosti-a-moznosti-sanace-takto-vyztuzenych-betonovych-konstrukci_47641.html

P. 1 16.9.2020 9:27

Tak pokud bylo něco vyprojektováno a stavěno v roce 1970 a vyhláška vyšla v platnost o 11 let později, tak projektant fakt nebyl prognostik (to máme jiné, a paradoxně jsou posledních 30 let u moci oba). Spíše tu vyhlášku udělali na jeho popud. Nedávno zemřel známý, jenž pracoval na projektu Paláce Kultury včetně propojení s metrem a ten mi říkal informace, z kterých běhal mráz po zádech.

P. Balcar 16.9.2020 11:00

Něco podobného bylo i před tím, ale nedohledal jsem to, a pravděpodobně z toho státní zástupce vycházel při současné žalobě.

Každopádně projektant-zaměstanec, nemohl být za socialismu generálním projektantem. Tím byl nějaký s.p. . A pokud zaměstnavatel autorský dozor nedal zaměstnanci do pracovní náplně, pak za dohled při provádění nemohl být odpovědný.

P. 1 16.9.2020 11:13

Neboli si rozumíme. Žaluje se nejslabší článek = 74 letý muž, který se nemá zjednodušeně řečeno, jak bránit. Tady jde totiž o prů.er magistrátu ještě lobbistického období spojený s módou Věcí Veřejných, zanedbaného přístupu TSK (barva rez skryje) a zanedbané údržby. Chápu, že tehdy už asi existovala vize to nahradit něčím, co by se dalo draze postavit, ale pak se dostavilo období bude líp, nikdo si netrofnul nic podepsat, nová výstavba je scifi, hledají se všude viníci a místo toho jde republika do kytek. Hřib se to možná snaží zachránít, ale to po mnohaletém vložení hlav do písku a házení klacků pod nohy, nejde tak snadno.

P. Balcar 16.9.2020 11:28

Já bych profesora Stráského nepodceňoval. V oboru byl a je kompetentní a podle rozhovorů v médiích je stále při smyslech. Na rozdíl od policistů a žalobce, kteří jsou podle všeho nekompetentní.

Státní žalobce prostě šlape vedle. Projektant, kterému ani nedají autorský dohled na stavbě do pracovní náplně, ani ho nepozvou ho na konzultace při opravách, nemůže být odpovědný za údržbu a užívání stavebního díla.

P. Balcar 16.9.2020 11:57

Novým spojením ostrova a Troje se v roce 1984 stala lávka pro pěší o celkové délce 256 m a šířce 3,8 m.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Trojsk%C3%A1_l%C3%A1vka


Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...