Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha chce otevřít pět nových testovacích míst, první vznikne na Václavském náměstí

Česko

  11:33
PRAHA - Nové odběrové místo, kde se lidé budou moci otestovat na nákazu novým koronavirem, bude na Václavském náměstí v Praze otevřeno v pátek 14. srpna. Pražský magistrát plánuje otevřít nová odběrová místa v pěti městských částech. Od září by mohlo být opětovně zavedeno povinné nošení roušek ve všech vozech MHD. Novinářům to ve čtvrtek řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).
Na Václavském náměstí vznikne nové odběrové místo (ilustrační foto).

Na Václavském náměstí vznikne nové odběrové místo (ilustrační foto). foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Chceme zvýšit množství testování pro Pražany a množství odběrových míst v Praze. Místa v pěti městských částech jsou už vytipovaná,“ řekl Hlubuček s tím, že umístění odběrových míst se nyní projednává s dotčenými radnicemi.

První z nich bude na adrese Václavské náměstí 29 otevřeno v pátek 14. srpna. Místo v centru metropole by mělo být určeno primárně pro turisty. Výsledek testu metodou PCR, tedy výterem z nosohltanu, by podle Hlubučka měl být samoplátcům známý do dvou hodin.

Nově vzniklé odběrové místo v centru bude provozovat laboratoř GHC Genetics, řekl ředitel společnosti Viktor Furman.

Další odběrové místo by v budoucnu magistrát ve spolupráci s radnicí městské části měl podle Hlubučka otevřít v Praze 9, kde radnice městské části ve spolupráci s GHC Genetics odběrové místo v areálu Polikliniky Prosek již dříve provozovala. S dalšími velkými městskými částmi se nyní jedná. Podle Hlubučka budou odběry provádět pracovníci soukromé laboratoře.

Od září by mělo být zpřísněno nošení roušek. Ochrana úst a nosu by měla být se začátkem školního roku povinná ve všech vozech městské hromadné dopravy. „Pokud by se situace dále zhoršovala, je možné i znovuzavedení nošení roušek i ve veřejných uzavřených prostorech,“ dodal náměstek.

V Praze nyní odebírá vzorky na testy na koronavirus deset nemocnic a soukromých laboratoří. Na většině místech testují pacienty indikované hygienickou stanicí i samoplátce. Odběry provádí například v Ústřední vojenské nemocnici, v Nemocnici na Bulovce, ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, v areálu laboratoře Prevedig v Praze 8 nebo na zámku Veleslavín, kde odběry provádí pracovníci společnosti EUC Laboratoře. GHC Genetics také v Praze provádí testy u Polikliniky Prosek v Praze 9.

V Praze jsou nyní roušky povinné v metru a v pobytových a nepobytových zdravotnických zařízeních, tedy například v lékárnách, v čekárnách u lékaře a v nemocnicích.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...

Mohlo by vás zajímat