Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha i Obama jsou fajn, culili se Poláci

Česko

  15:03
PRAHA - Obamův dnešní projev na Pražském hradě zaběhlé zvyklosti na Malé Straně dramaticky nezměnil. Menší problémy měly mít jen skupinky turistů, kteří o návštěvě Baracka Obamy neměli tušení a snažili se dostat na Hrad po starých zámeckých schodech.

Obama v Praze. Davy lidí na Klárově. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Ty však policie uzavřela již ve tři hodiny ráno a desítky uniformovaných policistů hlídkovaly na každé křižovatce v okolí Malostranského náměstí.

Stovky zvědavých lidí, kteří chtěli vidět amerického prezidenta na vlastní oči proudily na Hradčanské náměstí již od brzkého rána přes Loretánskou ulici a směrem od Nerudovy. Všechny krámky a posléze i restaurace v Nerudově ulici měly otevřeny. Myslím, že by to mohl být dobrý obchod. Mezi lidmi, co se jdou podívat na Obamu, je většina cizinců. Třeba budeme mít dobrý prodej,“ tvrdil Karel Vojáček z prodejny turistických suvenýrů ve střední části Nerudovy ulice.

Na Hradčanské náměstí skutečně mířili lidi všech možných národností. Velkou skupinu tvořili Američané žijící v Praze, kteří se přišli podívat na „pana Změnu“, jak Obamovi přezdívají. „Ve státech jsem nebyl už několik let. Chci vidět člověka, který nahradil Bushe a doufám, že změní tu jeho sebevražednou politiku,“ řekl LN James Drucett, který v české metropoli s přítelkyní podniká.

Fotili si prezidenta
Mezi cizinci mířícími na Hrad bylo možné zaslechnout ruštinu, polštinu, francouzštinu a němčinu. Nejhlasitější byly pravděpodobně stovky Poláků, z nichž někteří pojali návštěvu jako příjemný výlet. „Neměli jsme co dělat a v Praze jsme ještě nikdy nebyli. Proč se nepodívat i na Obamu. Je to tu fajn,“ vysvětloval svoji návštěvu Hradu šestadvacetiletý Tadeus z Vroclavy, který se třemi kamarády s americkou a českou vlajkou v kapsách popíjel plechovkové pivo na jedné z laviček v ulici Úvoz, která z Hradu míří ke Strahovskému klášteru.

Obama v Praze. Projev Baracka Obamy na Hradčanském náměstí.

Mnoho z cizinců si chtělo z Obamova vystoupení pořídit fotografii. Někteří, kteří přišli včas a měli štěstí, že se dostali do první řady, si po projevu s Barackem Obamou mohli i potřást rukou. Americký prezident obklopený bodyguardy totiž neváhal sejít z pódia mezi ně.

Autor: