Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Praha kandiduje na OH

Česko

Olympijská kandidatura - Praha se včera oficiálně přihlásila o hry v roce 2016

PRAHA Praha se včera oficiálně přihlásila do závodu o pořádání olympijských her v roce 2016. Na magistrátu podepsal pražský primátor Pavel Bém a šéf Českého olympijského výboru (ČOV) Milan Jirásek dopis, díky němuž se Praha stala uchazečským městem.

„Je to bez nadsázky historický den, na který jsme čekali velice dlouho,“ prohlásil Jirásek, kterému následně selhal mikrofon. „Jak vidíte, tak překážky budou, ale my je hravě překonáme,“ glosoval výpadek Jirásek.

„Olympiáda je obrovská výzva nejen pro Prahu, ale pro celou Českou republiku,“ tvrdil Bém. „A není to otázka sportovního fandovství, ale je to otázka hluboce pragmatická a ekonomická,“ dušoval se Bém, podle kterého by případné pořádání letních olympijských her v hlavním městě nebylo ztrátové.

Trumf? Malé vzdálenosti Vedení magistrátu totiž do „olympijských“ výdajů nezahrnuje sumy na výstavbu dálničních obchvatů nebo nových linek metra, o nichž tvrdí, že je musí stejně postavit. „Víme, co děláme,“ vyhlásil primátor.

Včerejší slavnostní akt jen oficiálně potvrdil hlasování pražského zastupitelstva, které dalo v březnu kandidatuře zelenou. Dopis musí dojít do sídla Mezinárodního olympijského výboru (MOV) do konce září, kdy je uzávěrka uchazečských přihlášek. Zatím známými městy, s nimiž bude Praha soupeřit, jsou Chicago, Rio de Janeiro, Tokio, Madrid, Baku a Dauhá. Tento výčet ale zřejmě ještě není konečný. Olympijské ambice měl např. i Berlín, Buenos Aires, Montreal nebo Nairobi.

„Jaký je náš největší trumf? Menší město a malé vzdálenosti. Třeba cesta z Prahy do Plzně je kratší než cesta z jednoho pekingského sportoviště na druhé,“ porovnával Jirásek.

Pražskou kandidaturu podporuje většina bývalých i současných sportovců. „Olympiáda v Praze, to je sen každého sportovního fanouška,“ myslel si čerstvý mistr světa v desetiboji Roman Šebrle. „Olympiáda má na člověka i veřejnost pozitivní vliv, podpoří národní hrdost. Je výrazem lidského mírového soužití. Přeju si, aby nám to vyšlo,“ přidala se olympijská vítězka z roku 1952 Dana Zátopková.

„Jednou zvítězíme“ Praha nyní obdrží uchazečský dotazník, který musí vyplnit do 14. ledna. V něm popíše plány sportovišť, ekonomické pokrytí her či výhody, které olympiáda Praze přinese. Na základě dotazníku pak komise MOV provede selekci a vybere pět měst. Volba pořadatele proběhne v říjnu 2009.

Podle nepsaných pravidel je téměř nemožné, aby v roce 2016 vyhrála evropská metropole, protože v roce 2012 bude olympiádu hostit Londýn. I Praha bere nynější události jen jako test na další olympijský cyklus. „Ve finále jednou zvítězíme. Nemyslím si, že v roce 2016, ale určitě o čtyři, nebo osm let později,“ řekl Bém.

Chladně se zatím ke kandidatuře staví premiér Mirek Topolánek. „Vzhledem k tomu, že jsem nebyl pozván na to přihlášení, tak jsem získal pocit, že pan Bém a pan předseda olympijského výboru Jirásek nepotřebují vládu ke svému rozhodnutí. Takže zatím si nechám rezervované stanovisko,“ řekl na Frekvenci 1.

***

Harmonogram dalších kroků k pořádání LOH 2016

Do 1. října 2007 musí být Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) doručen uchazečský dopis; uchazečské město zaplatí nevratný poplatek 150 000 USD za přijetí žádosti.

15.-20. října 2007: MOV se sejde na informativním semináři v Lausanne, který se bude týkat uchazečských měst o pořádání LOH 2016.

Do konce prosince 2007: Příprava a vyplnění dotazníku.

Do 14. ledna 2008: Odevzdání dotazníku a nabídky finančních záruk.

Leden-červen 2008: Vyhodnocení dotazníku ze strany MOV.

Červen 2008: MOV na základě vyhodnocených dotazníků provede užší výběr, pět vybraných uchazečských měst se stane kandidátskými. Zaplacení nevratného kandidátského poplatku 500 000 USD; vytvoření loga s olympijským symbolem.

8.-24. srpna 2008: Účast pozorovatelů na olympijských hrách v Pekingu.

12. února 2009: Odevzdání kandidátského dotazníku MOV.

Únor-březen 2009: Návštěva Prahy členy Hodnotící komise MOV.

Do září 2009: Zveřejnění zprávy Hodnotící komise MOV; předání seznamu kandidátských měst MOV.

2. října 2009: Volba pořadatelského města na 121. zasedání MOV v Kodani.

2009-2015: Dostavba všech olympijských areálů.

2010-2016: Příprava OH, zabezpečování příjmové a výdajové strany rozpočtu organizačního výboru olympijských her.

2015-2016: Příprava dočasných areálů; testování sportovišť.

Autor: