Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Roční lítačka zdarma. Pražský magistrát odmění pravidelné dárce krve

Česko

  10:10
Pražský magistrát odmění dárce krve ročním jízdným na MHD. Roční kupon letos dostane 372 dárců, město za jejich jízdné vydá zhruba 1,4 milionu korun. Ocenění dostanou ti, kteří za svůj život darovali krev již minimálně osmdesátkrát.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek foto: AP

Roční kupon MHD po dospělého stojí 3650 korun, metropole dárce krve takto oceňuje každoročně. „Praha tím chce nejen podpořit tyto dárce, ale také motivovat ostatní, aby v darování krve pokračovali a pomáhali tak lidem, kteří to potřebují,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

„Osobně bych všem dárcům chtěla poděkovat za jejich solidaritu a za to, že dávají nemocným naději na uzdravení a často i dar největší, dar života,“ dodala náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS).

Roční lístek dostanou lidé, kteří jsou minimálně držiteli ocenění Zlatého kříže Českého červeného kříže (ČČK) za 80 odběrů krve, což se týká 231 lidí. Kupon dostane dále 97 lidí za 120 odběrů a 32 dárců získá ocenění za 160 odběrů. Oceněno je také 12 lidí za to, že darovali krev 250krát a jsou tak držitelé plakety ČČK Dar krve - dar života.

V Česku je podle údajů ČČK asi 225 tisíc pravidelných dárců krve, přičemž jich asi 75 tisíc chybí. Mezi důvody, proč lidé nesmí darovat krev, jsou například prodělané nemoci jako žloutenka nebo tuberkulóza, chronické nemoci jako vysoký krevní tlak nebo prodělaný infarkt nebo zdravotní potíže v poslední době, například užívání antibiotik.

Krev od dárců se využívá buď přímo ke krevním transfuzím na základě krevní skupiny dárce a příjemce, nebo se z ní vyrábějí speciální přípravky a léky.

Autoři: ,

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...