Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Pospíšil navzdory Dozimetru zůstane v městské radě, Piráti ho zatím nechtějí odvolat

Ustanovující schůze nové rady a nového primátora Prahy. Na snímku je Jiří Pospíšil (ODS). (15. 12. 2022) foto: Radek VebrMAFRA

Opoziční zastupitelé Prahy Sobě (PS) ve středu nepřesvědčili Piráty, aby se postavili za odvolání náměstka pražského primátora Jiřího Pospíšila z městské rady kvůli podezření na jeho roli v korupční kauze Dozimetr, uvedl předseda zastupitelů PS Jan Čižinský. Ke snaze o odvolání se podle radního Daniela Mazura nepřipojí, protože Pospíšil dosud není vyšetřován ani obviněn.
  22:04

Kvůli Pospíšilovi a jeho roli v kauze se bude příští čtvrtek na žádost opozice i některých koaličních zastupitelů konat mimořádné zasedání zastupitelů hlavního města. Pospíšil jakoukoliv účast v kauze dlouhodobě odmítá.

„Snažili jsme se Piráty přesvědčit, že si Jiří Pospíšil důvěru nezaslouží, bohužel neúspěšně, a to přestože jej před volbami kritizovali. Je to škoda, Jiří Pospíšil v městské radě bude vodou na mlýn Andreji Babišovi,“ řekl Čižinský.

O podpoře pro odvolání Pospíšila z funkce bude PS ještě jednat. „Vzhledem k postoji Pirátů a ANO je to v tuto chvíli bez šance,“ dodal.

Podle Pirátů je nominace Pospíšila do rady zodpovědností koalice Spolu. „Pokud bude Jiří Pospíšil v této kauze obviněn, očekáváme jeho okamžitou rezignaci z funkce. Pan náměstek rovněž slíbil klubu Pirátů svoji okamžitou rezignaci v případě, pokud bude ze spáchání trestného činu obviněn jeho bývalý poradce Jiří Fremr. K tomuto obvinění nicméně dosud nedošlo,“ uvedl Mazur.

V kauze Dozimetr policie loni obvinila mimo jiné tehdejšího náměstka pražského primátora a starostu Lysolají Petra Hlubučka, bývalého finančního ředitele dopravního podniku Mateje Augustína a podnikatele Michala Redla. Skupina obviněných podle policie systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat úplatky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!