Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Praha přivítá světový pohár snowboardistů

Česko

  13:10
PRAHA - Rampa vysoká jako desetipatrový panelák a představení špičkových světových snowboardistů na letenské pláni. Pokud Svaz lyžačů sežene peníze, Praha přivítá snowboardisty příští rok v listopadu.

Závody Big Air.

Historicky první závod Světového poháru ve snowboardingu v České republice uvidí v příští sezoně s velkou pravděpodobností i Praha. Body v divácky velice atraktivní disciplíně Big Air by se měly rozdělovat na letenské pláni 18. listopadu.

Pořadatelé vystavějí rampu dlouhou 120 metrů a vysokou 33 metrů. Závod Světového poháru České republice před dvěma týdny přidělila Mezinárodní lyžařské federace (FIS).

Svaz lyžařů České republiky (SLČR) musí do konce února FIS potvrdit, že závod pětidílné série zorganizuje. Na to je potřeba získat kolem osmi milionů korun, zbývajících přibližně pět milionů na výstavbu rampy a na finanční odměny v celkové výši 20.000 eur zaplatí Mezinárodní lyžařská federace.

"Na devadesát procent ty peníze seženeme," slíbil dnes novinářům manažer úseku
snowboardingu při SLČR Miroslav Schimmer. Pořadatelé nechají postavit rampu vysokou jako desetipatrový panelák na letenské pláni.

Stavba i s výtahem pro závodníky bude situována do koloritu hradčanských panoramat. "Spolupracujeme i s Martinem Černíkem," zmínil Schimmer snowboardistu, jenž letos v březnu organizoval ve Svatém Petru exhibici.

"Má zkušenosti," doplnil manažer. Černík přitom před několika lety neměl se svazem
nejlepší vztahy. "Ale už se to urovnalo," prohlásil Schimmer. Největším problémem organizátorů bude výroba sněhu, který bude připraven podle počasí buď chemickou cestou nebo sněžnými děly. Na rampě by měl vydržet čtyřiadvacet hodin v nezměněné kvalitě.

Proto závody proběhnou v jeden den, finále se bude konat za umělého osvětlení. Celý Světový pohár v Big Airu se od této sezony koná už pouze ve velkých městech.
Organizátoři chtějí, aby mezi maximálně sedmdesátkou závodníků bylo co nejvíce Čechů. Tuzemský svaz tak zorganizuje na začátku dubna závod FIS v Herlíkovicích.

"Aby si Češi mohli vyjet body pro účast ve Svěťáku," vysvětlil Schimmer. Černík skončil v letošním prvním dílu v nizozemském Rotterdamu čtrnáctý.

Autoři: ,

Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky
Jak správně ochránit děti před úžehem? Omezte nosítka i šátky

Úžeh je přehřátí organismu, ke kterému dochází při nadměrnému vystavení těla přímému slunečnímu záření. Nejčastěji se projevuje malátností, bolestí...