Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hřib chce zavřít uprchlické centrum, když nepomůže stát. Zvažuje i stany

Centrum pomoci Ukrajině na Hlavním nádraží v Praze. (10. května 2022) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Vláda musí vytvořit systém a začít rozdělovat ukrajinské uprchlíky rovnoměrně do všech krajů, Praze jinak hrozí kolaps a musela by kvůli přetíženosti zavřít své centrum pro uprchlíky. V úterý to prohlásil primátor Zdeněk Hřib. Zároveň odeslal premiéru Petru Fialovi dopis, ve kterém jej vyzývá k vyřešení současné situace.
  21:04

Hřib také v úterý pro Deník N uvedl, že kvůli situaci s uprchlíky z Ukrajiny, kteří jsou na hlavním nádraží a nemají kam jít, zvažuje Praha vybudování stanového městečka.

Ještě v březnu, tedy necelý měsíc po začátku ruské invaze na Ukrajinu, přitom doufal, že k takovému kroku nedojde. V pořadu Rozstřel portálu iDNES.cz tehdy řekl, že ubytování běženců ve stanech není na místě. Tvrzení odůvodnil tím, je stále dostatek důstojných kapacit pro bydlení.

V úterý odeslal premiéru Petru Fialovi proto dopis, ve kterém jej vyzývá k vyřešení současné situace. V Prazeby bylo od začátku ruské invaze na konci února odbaveno 84 219 uprchlíků.

„Na jednání s hejtmany byla v úterý prezentovaná data, která jasně ukazují překročení kapacity hlavního města a jeho nerovnoměrné zatížení oproti jiným regionům. Bez funkčního mechanismu rozložení lidí prchajících před válkou z Ukrajiny do dalších regionů hrozí, že budeme muset v Praze uzavřít krajské asistenční centrum,“ uvedl Hřib. Metropole se podle něj nezříká zodpovědnosti, neboť od začátku války dělá pro uprchlíky maximum.

Na mapách kapacity se podle primátora Praha blíží kritickému červenému stupni, což značí naprostý nepoměr počtu uprchlíků ke kapacitě infrastruktury. V ostatních krajích podle něj není situace tak vážná, přestože i mezi jednotlivými kraji jsou rozdíly.

Romští uprchlíci zůstávají na hlavním nádraží

Hlavní město nyní řeší zejména problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním nádražím. Žijí tam v nedůstojných podmínkách stovky lidí. V sále Fantovy budovy je 70 lůžek, které poskytla Správa železnic, dalších až 210 lidí může přespávat v přistaveném sedačkovém vlaku.

Všechny kapacity jsou ale často naplněny. Magistrát proto požádal státní Správu uprchlických zařízení o pomoc, neboť město pro ně nemá dostatek vhodných ubytovacích kapacit.

Ministr vnitra Vít Rakušan v úterý uvedl, že policie začne kontrolovat pasy lidí, kteří říkají, že přicházejí z Ukrajiny, zda skutečně obsahují razítko o překročení hranice Evropské unie. Také na humanitární dávku 5 tisíc korun za měsíc bude mít nárok jen uprchlík s takovým razítkem v pasu.

Rakušan na tiskové konferenci rovněž řekl, že kraje mají hledat ubytování pro romské uprchlíky, protože regiony nepřistoupily na nabídku objektů vlastněných státem. Jde podle něj o problémy pouze v některých krajích. Část krajů ubytování pro romské rodiny poskytuje, uvedl.

Problémy jsou také ve školách, kde se může kvůli nedostatku míst stát, že nebudou ukrajinské děti začleněny mezi české. Primátor proto žádá o změnu legislativy, která by umožnila vznik takzvaných modulových škol, které by mohly problém s nedostatkem míst vyřešit.

Autoři: ,