Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Praha chce zpoplatnit silnice u Vltavy. Průjezd si každý rozmyslí, míní radní

Silnice na pražském Smetanově nábřeží (23. května 2023) foto: ČTK

Praha 1 plánuje zpoplatnit průjezd některých ulic u Vltavy pro automobily a tranzitní vozy. Od vybírání částky 200 korun za den u nerezidentů si slibuje zklidnění dopravy na obou březích řeky. O opatření město jednalo dlouho, rada Prahy 1 však nyní předložila konkrétní návrh, informuje Echo24.cz.
  12:19

Podle portálu Echo24.cz nyní návrh Prahy 1 posuzuje magistrát.

Město chce nejprve zpoplatnit vjezd do ulic Divadelní a Smetanovo nábřeží na pravém břehu Vltavy a silnici na nábřeží od Národního divadla po Platnéřskou. Opatření na levém břehu by se pak týkalo úseku od Újezdu, přes Karmelitskou ulici až po ulici Tržiště.

Podle radního Prahy 1 pro dopravu Vojtěcha Ryvoly (ANO) bude počátek opatření jen minimalistický a týkat se bude jen nejnutnějších oblastí. Debatuje se též o zpoplatnění ulice Ječná.

Pro řidiče, kteří nejsou rezidenty či abonenty Prahy 1, se plánované finanční náklady za průjezd zmíněnými ulicemi vyrovnají 200 korunám za den. Jedná se o maximální výši poplatku, o kterém může magistrát samostatně rozhodnout. Měsíční poplatek bude činit 2 000 korun, čtvrtletní 5 700 korun a v případě ročního oprávnění k průjezdu řidiči zaplatí 21 600 korun.

„Byl bych velice nerad, kdyby to bylo méně, protože za 50 korun to už nikoho nebude zajímat, to nejsou finance. Stovka už by možná i bolela, ale těch 200 korun, si myslím, že už si to každý rozmyslí,“ cituje Ryvolu Echo24.cz.

Zpoplatněné ulice budou podle města jasně označené. Na průjezd bude dohlížet kamerový systém schopný rozpoznat poznávací značku automobilu.

Město si klade za cíl zklidnit dopravu na březích Vltavy. K tomu mělo dojít už při otevření tunelu Blanka či pražského okruhu. V současnosti je návrh v připomínkovém řízení, ve kterém se k němu mohou vyjádřit i ostatní městské části. V platnost by mohl vstoupit v prvním čtvrtletí roku 2024.

Zpoplatnili byste průjezd vybranými ulicemi v centru Prahy?

celkem hlasů: 3443

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 16. června 2023. Anketa je uzavřena.

za průjezd Prahou by se nemělo platit2327
platit by se mělo spíše v celém centru 634
ano347
šel/šla bych na to úplně jinak135

5. května 2022

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!