Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prahou prošel průvod proti potratům. 'Ježíš měl dva táty', skandovali jejich odpůrci

Česko

  19:31
PRAHA - I přes špatné počasí se v centru Prahy sešly tisíce bojovníků za "právo na život", jak sami sebe reprezentují v otázce potratů. Pochodem, který zaštítili i prezident Miloš Zeman či místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, bojovali za osvětu alternativních scénářů při nechtěném otěhotnění ženy. Bariéru ze svých transparentů jim postavili i jejich odpůrci. Ti přišli bojovat za práva vůči vlastnímu tělu a za možnost utvořit manželský pár, tedy rovnocennou rodinnou jednotku, z dvojice stejného pohlaví.

Pochodem, který zaštítili i prezident Miloš Zeman či místopředseda vlády Pavel Bělobrádek, bojovali za osvětu alternativních scénářů při nechtěném otěhotnění ženy. foto: ČTK

„Přišli jsme se inspirovat, stále se chceme zdokonalovat,“ hlásili z pódia pořadatelé sobotního programu Národního pochodu pro život a rodinu. „Rodina je skutečně důležitá a ve společenství nezaměnitelná. Jde o to, že s ženou mluvíme, tak dostane prostor pojmenovat vlastní obavy a čeho se bojí,“ vysvětlila cíle organizace koordinátorka projektu Linka pomoci, která pomáhá ženám ukázat alternativy potratu, Jaroslava Trajerová.

Na Klárově u Malostranského náměstí se sešlost hemžila transparenty jako „Adopcí jí dáte šanci, potratem jen smrt“, „Děkujeme za každý život“ nebo „Zákaz umělým potratům“. Okolo 14:00 lidé započali svůj průvod směrem na Václavské náměstí. Dokonce i malé děti ve svých rukou držely plakáty s nápisem „Zrušte potratový zákon“.

Policisté se snažili držet stranou skupinku lidí s nesouhlasnými transparenty...

Práce organizace ale bojem proti potratu nekončí. Pracovníci rovněž pomáhají ženám, které již potratem prošly. „Samozřejmě pracujeme i s ženami, které potrat již prodělaly. Ukvapená rozhodnutí, kterým jsem každý den svědkem, přináší fatální následky, často i sebevražedné sklony,“ vysvětlila Trajerová. „Po potratech mají vážné problémy. Je to obrovská bolest. Ženy po nich často prožívají postabortivní syndrom. (...) Ty se mohou projevit v jakékoli části života. Teď jsme měli shodou okolností dvě klientky, jedna otevřela zkušenost potratu po dvaceti letech, druhá po čtyřiadvaceti,“ dodala.

Byť se to na pochodu hemžilo kříži, koordinátorka projektu řekla, že se o křesťanský pochod nejedná. „Není to akce křesťanů, dokonce se toho neúčastní pouze křesťané. Kříže, které vidíte je materiál, který si lidé přinesli do průvodu. Někdo si přinesl balónky, někdo jiný kříže a transparenty. My tomu nebráníme, ať si každý v průvodu nese, co uzná za vhodné,“ řekla koordinátorka pochodu a tisková mluvčí Hnutí pro život ČR Zdeňka Rybová.

Pochod se pořádal již sedmnáctým rokem, a každý rok má tato akce jiné motto. Tím letošním byla rodina. „My jsme do motta v letošním roce dali ocenění každé rodině v České republice. Ta je dobrým příkladem a ty dobré příklady táhnou. Chceme akcentovat pozornost na rodinu, chceme ocenit práci mužů a žen, otců a matek, při výchově nové generace,“ dodala.

Kardinál Dominik Duka byl mezi účastníky průvodu odpůrců potratů. "Je to...

Počet umělých přerušení těhotenství se ale samovolně během let radikálně snižuje. Proti roku 1990 se tento počet snížil celkem pětkrát. Zatímco na začátku 90. let bylo ročně přes 100 tisíc zákroků, loni jich ženy podstoupily 20 300. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Demografové za důvod takového snížování považují dostupnou antikoncepci i sexuální výchovu. Počet, který se ale zvyšuje, jsou samovolné potraty, upozorňují. Může za to zvyšující se věk matek.

Hesla jako ‚Jsem kreativní, jsem pro život‘

„Když se každý den v České republice umělým potratem usmrtí kolem 55 dětí, je něco špatně,“ upozornila Rybová. „My víme, že naše možnosti ovlivnit legislativu jsou minimální. Ale o co se snažíme, je změnit smýšlení společnosti. Ukázat jim naději, jinou alternativu. U žen to není rozhodnutí na základě nějaké volby, ve smyslu přání, my vidíme, že to jsou rozhodnutí na základě něčeho podstatného, co jim chybí. Teď si tam můžeme dosadit všechno možné od peněz až po partnera.“

Výpovědi účastněných nesly jasnou zprávu. „Jsem tu proto, protože jsem kreativní, jsem pro život. Je důležité, aby tu byla osvěta taková, že dítě je od početí človíčkem a každý nenarozený život bychom měli chránit,“ řekla dobrovolnice projektu Nesoudíme, pomáháme! Soňa Popelová.

Dokonce i adolescentní děti ve svých rukou držely plakáty s nápisem "Zrušte...

„My jsme tady proto, že se chceme podílet na ochraně nenarozeného života. Není nám lhostejné, že první otázka ženě, když přijde k doktorovi, je, zdali si to nechá nebo ne,“ odůvodnila svůj příchod i s dcerami Karolína Kykalová.

Samotného pochodu se zúčastnil i kardinál Duka, i když se takových událostí, jak sám řekl, účastní jednou nebo dvakrát do roka. „Je to vyjádření podpory dětem i rodinám, aby na ně legislativa i společnost nahlížely jinak.“ Kardinál Duka řekl, že je důležité se starat i o ženy, které potratem prošly. „Pro ženu to je traumatické. Neodsuzujeme, ale hledáme pomoc a řešení,“ řekl.

„Psychologickou podporu si takové organizace, které jim v takovém případě poskytnou zázemí, psychologickou, právní i hmotnou pomoc, zaslouží,“ řekl místopředseda vlády Pavel Bělobrádek. „Každý člověk má svoji důstojnost od početí až do smrti,“ dodal ke svojí podpoře sobotního průvodu.

Touhle cestou ne!

„Nukleární rodina je nacionalistická rodina“, „Bezpečný sex není hřích“, „Bůh se divá, když masturbuješ a líbí se mu to“, i taková hesla na svých transparentech měli lidé, kteří do ulic vyšli v rámci kontrapochodu. Těch bylo ale početně méně. „Jsem křesťan a nelíbí se mi, když se křesťanství spojuje s nacionalismem a s omezováním lidské svobody,“ řekl Jan Škrob na protestu proti pochodu.

„Myslím, že právě tito lidé správně pochopili, že tento pochod je proti stejnopohlavním rodinám a svobodné možnosti volby žen. Účastníci tzv. pochodu pro život a pro rodinu se nám růžově snaží říct, že rodina je pár muže a ženy, problémem je, že poselství tohoto pochodu je vyloučit stejnopohlavní páry a interrupci z vlastní vůle,“ míní jedna z účastnic L’ubica Kobová.

Lidé s nesouhlasnými transparenty

„Postabortivní syndrom je podle mého výmysl. Není to tak vždy. Organizace jako Nesoudíme, pomáháme! ospravedlňují poskytováním konzultačních služeb tím, že předpokládají, že ženy tímto syndromem trpí.“

Podle Kobové hnutí proti legálním interrupcím ženy už nadále neobviňují, že na interrupci jdou, ale jsou přemluvené k tomu, že jsou oběti, a v tomto duchu jim pomáhají problémy překonat a dítě si nechat.

„Naše těla nejsou vaše starost!“ vykřikovali svá hesla, když se původnímu průvodu postavili jakousi bariérou ze svých transparentů. „Ježíš měl dva táty“, skandovali společně lidé, kteří nevěří, že tento pochod je správnou cestou.

I přes špatné počasí se v centru Prahy sešlo pět tisíc bojovníků za "právo na...
Kardinál Dominik Duka zpíal hymnu na Václavském náměstí.

Organizace celý den započala mší, kterou vedl kardinál Dominik Duka. Během dne uspořádala kulturní program s občerstvením. Sešlost na Klárově se nesla v barvách české i slovenské vlajky – a to červené, modré a bílé. Na místě byla i vernisáž černobílých fotografií dokumentující rodinná témata. Přípravy na takový pochod trvaly podle Rybové celý rok. Policie, která dohlížena na bezpečnost a omezovala po trase dopravu, doprovázela průvod od začátku do konce.

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat