Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Prahu roztančí indické filmy

Česko

Sedmý ročník festivalu „masala movies“ nahlíží za hranice Bollywoodu

Až do neděle v Praze potrvá sedmý ročník Festivalu bollywoodských filmů. Do 14. října se projekce konají zdarma v prostorách indického velvyslanectví, poté se festival přenese do sálů kina Světozor.

Letošní ročník přehlídky má podtitul Faces of India / Tváře Indie: upozorňuje na to, že indická kinematografie má víc podob než takzvaný Bollywood. Tímto termínem se označují filmy natočené v hindštině a pocházející z produkce bombajských studií, jež ročně vychrlí na sedm stovek titulů – zhruba třikrát více než USA. V Indii se bollywoodským filmům říká „masala movies“ podle směsi koření, protože obsahují mix romantiky, napětí, komedie a pěveckých i tanečních prvků.

Festival bollywoodských filmů poukazuje na rozmanitost komerční a nekomerční indické kinematografie a třídí uváděné snímky do tří kategorií – Typický Bollywood, Tohle není Bollywood a Někde na půl cesty. V nabídce se tak vedle velkolepých bollywoodských trháků s velkorysými stopážemi objevuje i řada vážnějších titulů, nezávislé snímky a dokumenty. Zákulisí tvorby indických filmů divákům osobně přiblíží festivaloví hosté – režiséři Christopher Mitchell a Karan Bali.

Právě filmař a spoluzakladatel společnosti Upperstall.com Bali pro letošní ročník přehlídky sestavil část programu. Do dramaturgie zahrnul například snímek Zadáno pro ženy o vlakových vagonech vyhrazených ženám, v nichž si pasažérky mohou při dojíždění do práce vytvořit muži nerušený vlastní prostor s veselou a přátelskou atmosférou. Přirozená cesta se zase ohlíží za vlnou sebevražd indických farmářů, kteří nedokážou držet krok s růstem cen chemických hnojiv a snižující se úrodností půdy.

Klasici i novinky Do programu se vešla klasická díla indické kinematografie i novinky od její nejmladší generace. K vidění tak bude třeba Bobby od legendárního herce, producenta a režiséra Raje Kapoora či Zlatá pevnost držitele Oscara Satyajita Raye. Na druhé straně spektra se nachází například režijní debut slavné choreografky Farah Khan Jsem s tebou, který zasazuje typické bollywoodské ingredience na pozadí politického konfliktu mezi Indií a jejím rivalem Pákistánem. Klasickým příběhem lásky, zločinu a pomsty je Ghajini, bláznivou komedií slibují být Přátelé.

Součástí doprovodného programu jsou setkání a diskuse s hosty profesně spojenými s indickým filmem, ochutnávka indické kuchyně, výzdoba kina v duchu Bollywoodu a soutěžní výstava fotografií v prostorách kina Světozor. Celonoční festivalová bollywoodská party v indických rytmech se odehraje v sobotu 17. října v PM Clubu v Praze 2. Všechny informace jsou na webových stránkách www.bollywood.cz.

Česká účast

Drona s Taťánou Fischerovou V pohádkovém snímku Drona, který je označován za „indického Harryho Pottera“, si jednu ze záporných postav zahrála i česká herečka Taťána Fischerová. Na výrobu filmu, který se částečně natáčel v Praze, zavzpomíná v diskusi s diváky po projekci 17. října ve Světozoru.

Autor: