Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prahu roztančí indické filmy

Česko

Sedmý ročník festivalu „masala movies“ nahlíží za hranice Bollywoodu

Až do neděle v Praze potrvá sedmý ročník Festivalu bollywoodských filmů. Do 14. října se projekce konají zdarma v prostorách indického velvyslanectví, poté se festival přenese do sálů kina Světozor.

Letošní ročník přehlídky má podtitul Faces of India / Tváře Indie: upozorňuje na to, že indická kinematografie má víc podob než takzvaný Bollywood. Tímto termínem se označují filmy natočené v hindštině a pocházející z produkce bombajských studií, jež ročně vychrlí na sedm stovek titulů – zhruba třikrát více než USA. V Indii se bollywoodským filmům říká „masala movies“ podle směsi koření, protože obsahují mix romantiky, napětí, komedie a pěveckých i tanečních prvků.

Festival bollywoodských filmů poukazuje na rozmanitost komerční a nekomerční indické kinematografie a třídí uváděné snímky do tří kategorií – Typický Bollywood, Tohle není Bollywood a Někde na půl cesty. V nabídce se tak vedle velkolepých bollywoodských trháků s velkorysými stopážemi objevuje i řada vážnějších titulů, nezávislé snímky a dokumenty. Zákulisí tvorby indických filmů divákům osobně přiblíží festivaloví hosté – režiséři Christopher Mitchell a Karan Bali.

Právě filmař a spoluzakladatel společnosti Upperstall.com Bali pro letošní ročník přehlídky sestavil část programu. Do dramaturgie zahrnul například snímek Zadáno pro ženy o vlakových vagonech vyhrazených ženám, v nichž si pasažérky mohou při dojíždění do práce vytvořit muži nerušený vlastní prostor s veselou a přátelskou atmosférou. Přirozená cesta se zase ohlíží za vlnou sebevražd indických farmářů, kteří nedokážou držet krok s růstem cen chemických hnojiv a snižující se úrodností půdy.

Klasici i novinky Do programu se vešla klasická díla indické kinematografie i novinky od její nejmladší generace. K vidění tak bude třeba Bobby od legendárního herce, producenta a režiséra Raje Kapoora či Zlatá pevnost držitele Oscara Satyajita Raye. Na druhé straně spektra se nachází například režijní debut slavné choreografky Farah Khan Jsem s tebou, který zasazuje typické bollywoodské ingredience na pozadí politického konfliktu mezi Indií a jejím rivalem Pákistánem. Klasickým příběhem lásky, zločinu a pomsty je Ghajini, bláznivou komedií slibují být Přátelé.

Součástí doprovodného programu jsou setkání a diskuse s hosty profesně spojenými s indickým filmem, ochutnávka indické kuchyně, výzdoba kina v duchu Bollywoodu a soutěžní výstava fotografií v prostorách kina Světozor. Celonoční festivalová bollywoodská party v indických rytmech se odehraje v sobotu 17. října v PM Clubu v Praze 2. Všechny informace jsou na webových stránkách www.bollywood.cz.

Česká účast

Drona s Taťánou Fischerovou V pohádkovém snímku Drona, který je označován za „indického Harryho Pottera“, si jednu ze záporných postav zahrála i česká herečka Taťána Fischerová. Na výrobu filmu, který se částečně natáčel v Praze, zavzpomíná v diskusi s diváky po projekci 17. října ve Světozoru.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!