Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Prasečí chřipka ohrožuje těhotné

Česko

Některým nakaženým může nově zachránit život přístroj z kardiologie

PRAHA Pětatřicetiletá žena, které museli lékaři předčasně císařským řezem porodit dítě, zůstává v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem ve velmi vážném stavu. Včera během dne to potvrdil mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

Její situace potvrzuje, že i zdravé těhotné ženy patří z hlediska nákazy prasečí chřipkou mezi nejohroženější. „Při běžné chřipce nejsou tyto ženy ohroženy tolik jako při této pandemické,“ uvádí Roman Prymula, předseda České vakcinologické společnosti.

Právě pro nemocné s prasečí chřipkou, kteří nemají jiné vážné chronické nemoci, je v Česku nově dostupná výjimečná účinná metoda. Včera to v Otázkách Václava Moravce oznámil hlavní hygienik Michael Vít. „Máme metodu, která by pro tak závažné stavy mohla být velmi efektivní,“ řekl.

Jedná se o přístroj, který lékaři dosud používají při některých vážných problémech se srdcem. Připojí se na krevní oběh a okysličuje krev místo plic. Ty pak mají čas se uzdravit. „Je to metoda pro pacienty, kterým viróza natolik poškodí plíce, že jim přestanou fungovat, a udusili by se,“ vysvětlil LN přednosta kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny Jan Pirk.

U nemocných s prasečí chřipkou mají s touto metodou zkušenosti ve Velké Británii a Austrálii. „Ve Velké Británii tento postup použili zhruba u 160 pacientů s pandemickou chřipkou, z nich 130 zachránili. Unás by se mohlo jednat o pár jedinců, kteří by to mohli potřebovat,“ dodal. Tato metoda ovšem nepomůže každému. „Jestliže chřipkovou pneumonií onemocní těhotná žena, případně žena těsně po porodu, které jsou rizikovou skupinou, nebo jinak zdravý mladý člověk, dá se tím zachránit,“ uvedl Pirk.

Největší rozdíl mezi chřipkou prasečí a běžnou sezonní je v tom, že ta prasečí napadá mladší lidi a je pro ně také více nebezpečná. U těhotných to platí obzvlášť. „Riziko je u této skupiny výrazné, zvlášť když je to spojené s jiným problémem, například obezitou. Doporučili jsme proto očkování od druhého trimestru těhotenství,“ uvedl Prymula.

Očkování proti prasečí chřipce ale v Česku zatím na rozdíl od řady západoevropských zemí nezačalo. První vakcíny budou dodány podle Víta nejspíš ve středu, samotné očkování by mělo začít příští týden.

V první várce ale těhotné ženy očkovány pravděpodobně nebudou. Největší riziko totiž pandemie představuje pro lidi s chronickými vážnými nemocemi srdce nebo plic nebo například pro pacienty na dialýze. Podle oficiálních zdrojů tvořily těhotné ženy až deset procent ze všech pacientů, kteří museli být ve světě kvůli prasečí chřipce hospitalizováni. Proti běžné populaci je u těhotných desetkrát větší riziko, že budou v souvislosti s prasečí chřipkou potřebovat intenzivní péči. Nejčastější komplikací přitom je zápal plic.

V Česku zemřeli tři lidé, u kterých byla potvrzena prasečí chřipka. Naposledy v pátek muž středního věku v ostravské fakultní nemocnici. Všichni měli vážné chronické nemoci. U dvou z nich zkomplikoval nemoc zápal plic, třetí nezemřel na chřipku, ale na leukemii.

Čerstvá matka, která leží ve velmi vážném stavu v Ústí nad Labem, byla před chřipkou zdravá. Lékaři jí museli udělat císařský řez ve 29. týdnu těhotenství. Selhávají jí plíce. Její těžce nedonošené dítě je v inkubátoru a chřipku nemá. Jeho stav odpovídá tomu, jak brzy se narodilo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!