Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Prasečí chřipka zavřela tři školy

Česko

V nemocnici na pražských Vinohradech zemřel pacient nakažený prasečí chřipkou. Trpěl leukemií

PRAHA Tři střední školy se na čas uzavřely, zavřené je také lůžkové kožní oddělení ve vinohradské fakultní nemocnici, v celé nemocnici ve Valašském Meziříčí zakázali návštěvy. Tak vypadá nástup vlny pandemie v Česku. V okolních zemích je situace ještě dramatičtější.

V posledních sedmi dnech zaznamenala Česká republika největší nárůst potvrzených onemocnění prasečí chřipkou od počátku pandemie. Za jediný týden jich přibylo 92 a celkový počet lidí, kteří se od května zcela jistě nakazili pandemickým virem A(H1N1), tak činí 486. Už delší dobu se přitom na prasečí chřipku netestují vzorky každého pacienta, u kterého je na ni podezření. Kolik nemocných je ve skutečnosti, to dnes napoví údaje o všech respiračních onemocněních. Hranice epidemie, tedy 2000 případů na 100 tisíc obyvatel, se podle ministerstva zdravotnictví pravděpodobně ještě nepřekročí. Situace se ale rychle zhoršuje. „Dochází k cirkulaci pandemického viru na území České republiky,“ potvrdil hlavní hygienik Michael Vít.

S prasečí chřipkou mezi pacienty i personálem se potýkají ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady v Praze. Jeden pacient s prasečí chřipkou tu včera dopoledne zemřel na leukemii. Chřipka ale nebyla příčinou jeho úmrtí. „Pacient trpěl leukemií a prasečí chřipka jeho stav zkomplikovala,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí nemocnice Jana Jelínková. V nemocnici jsou i další dva pacienti s prasečí chřipkou, jeden z nich ve vážném stavu. Nákaza pandemickým virem se prokázala také u tří zdravotních sester vinohradské nemocnice. Na oddělení hematologie tu jsou omezeny návštěvy a k léčbě jsou přijímáni jen nemocní, jejichž život by bez léčení jejich zhoubné krevní choroby byl v ohrožení. Vinohradská nemocnice kvůli prasečí chřipce uzavřela i lůžkovou část dermatovenerologického oddělení.

Chřipka se objevila také v nemocnici ve Valašském Meziříčí. Od úterý tu leží muž s prasečí chřipkou ve vážném stavu a v nemocnici od včerejška platí zákaz návštěv. Nejhorší situace je stále na Ukrajině Epidemie zasáhla s plnou silou i některé další evropské státy. Nejhorší je situace zřejmě na Ukrajině. Jak uvedla ČTK, epidemie chřipky a akutních dýchacích potíží zde podle nedávných údajů postihla přes milion lidí a vyžádala si přes 170 životů. Tamní ministerstvo zdravotnictví přesto ještě v úterý tvrdilo, že registrováno bylo pouze 67 případů onemocnění na virus H1N1. Na toto pandemické onemocnění zemřelo prý jen 14 lidí. Světová zdravotnická organizace, která na Ukrajinu vyslala svou expertní misi, je ale přesvědčena, že většina případů aktuální chřipky na Ukrajině může jít na vrub pandemického viru H1N1. Podle expertů WHO se tento virus rychle stal dominantním původcem chřipky na celém světě a je pravděpodobné, že také většina případů chřipky na Ukrajině je způsobena právě tímto pandemickým virem.

Choroba však řádí již i v sousedních státech. V Rakousku odhadují hygienici počet pacientů s prasečí chřipkou na minimálně 30 tisíc.

Po týdnu očkování v Rakousku také hygienici zveřejnili první důležitá data o úspěšnosti vakcíny, z níž vyplývá, že účinnost je zatím velmi vysoká a ochrání 90 % očkovaných dětí a 85 % dospělých ve věku mezi 18 a 60 lety. U starších ročníků se úspěšnost pohybuje kolem 75 %.

Ozývá se ale kritika, že je nedostatek vakcín. V očkovacích centrech proto ještě včera lidé museli vystát až tříhodinovou frontu. Slovensko zase kvůli epidemii chřipky minulý týden uzavřelo 50 škol. Chřipkou nebo jí podobným onemocněním se zde podle nedávných údajů nakazilo asi 12 tisíc lidí. Německo včera hlásilo přes 50 tisíc nakažených.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

V českých nemocnicích mezitím vrcholí přípravy na příval pacientů s komplikacemi prasečí chřipky. Karlovarská krajská nemocnice ještě dokupuje plicní ventilátory. Tři miliony korun na jejich nákup už schválila krajská rada, jednat o tom bude ještě zastupitelstvo. „Začíná pandemická vlna, a proto je těchto přístrojů potřeba více, než je obvyklý stav. Dostali jsme zprávu, že by ten počet nemusel stačit, kraj se rozhodl přispět nemocnici na nákup dalších,“ vysvětlil zdravotní rada Karlovarského kraje Joža Lokajíček. „Využijeme je i později,“ ujistil. Před nedostatky ve vybavení nemocnice varoval v Karlovarském deníku Roman Brázdil, primář ARO karlovarské nemocnice. Pokud kraj urychleně neuvolní prostředky na nákup chybějících medicínských technologií, nemocnice podle něj nebude mít žádné rezervy na zvládnutí vlny pandemie.

V dalších krajích mají počty ventilátorů, roušek a dalších zařízení prověřené. „V pondělí mám ještě poradu s řediteli našich zařízení, abych se ubezpečil, že zásoby ochranných pomůcek jsou v rozumné míře, aby případný nárůst těchto onemocnění a zvýšená hygienická opatření zvládla,“ uvedl zdravotní rada Jihomoravského kraje Josef Drbal. „Pokud by nastala nějaká situace v souvislosti s pandemií, přestanou se dělat plánované operace a přístroje se uvolní pro pacienty s komplikacemi chřipky,“ popisuje hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

Připravené plicní ventilátory jsou také ve státních hmotných rezervách.

Autor: