Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Právní partner pro velký byznys

Česko

Foto LN - Viktor Chlad

Vedoucí partner advokátní kanceláře Havel & Holásek Jaroslav Havel získal cenu Právník roku 2007 pro oblast finančního a bankovního práva.

A měl za co - zúčastnil se dvou největších transakcí loňského roku. Úspěšné období ale narušilo vyšetřování z možného střetu zájmů.

* LN Právnické kanceláře sdružují plno právníků a advokátů. Jak si dnes stojí právník, který je sám?

V ČR je asi sedm, možná osm tisíc právníků a stovky z nich působí samostatně či v nezávislých sdruženích, kdy spolu sdílí jen prostory a asistentku. Pokud ale dnes chcete dělat právo kvalitně, musíte se specializovat a věnovat se jen několika oblastem. Je třeba sledovat vývoj na trhu a neustále se vzdělávat, vyvíjet své know-how, financovat elektronické přístupy a drahé publikace. Je to ekonomicky náročné udržet si konkurenceschopnost. Ale fungujete-li zejména na menších městech, často ještě menších než okresních, tak si sám vystačíte; ve větších městech spíše jen, pokud se velmi specializujete.

* LN Takže více hlav více ví?

Určitě. Člověk se může poradit a ujistit se, že jeho postup je pro klienta tím nejlepším.

* LN Dříve bývalo zvykem, že umělci měli dílny, kde soustředili plno odborníků na různé věci. Současné advokátní kanceláře se tomu podobají.

Je to tak. Právo je stále komplikovanější. Přibyly výklady, komentáře a stanoviska, je potřeba mít více kvalitních specialistů, právní tým tak roste.

* LN Vy jste určitě také prošel takovými „dílnami“, než jste si udělal vlastní praxi. Co stálo za tím, že jste se oddělil?

Jedním z důvodů bylo, že v době, kdy jsem pracoval v předchozích právních kancelářích, neměla řada firem koncepci kariérního růstu a rozvoje mladých právníků. Často se něco vymyslelo a slíbilo, ale nebylo jasné, zda a jak to bude splněno. Starší advokáti často nechtěli mezi sebe mladé právníky pustit - mnoho mladých právníků se tak odcházelo realizovat do zahraničních firem, kde navíc dostávali mnohonásobně větší plat, často za zhruba stejnou práci. V zahraničních kancelářích měli právníci často nesrovnatelně lepší postavení a velice dobře se s nimi zacházelo, nicméně jsem měl pocit, že byla potlačována jejich individualita. Tak jsme se s mými společníky rozhodli najít cestu mezi zkušenostmi z české a zahraniční kanceláře. Tyto zkušenosti jsme chtěli zkusit přenést do českého prostředí a vytvořit českou alternativu špičkovým zahraničním kancelářím.

* LN Existují prý dvě školy. V jedné právník sám navrhuje, jak řešit problém, v druhé naopak poslouchá klienta a jen mu říká, jestli je jím navrhovaná možnost legální.

To jsou extrémní případy. Je třeba najít dobrou míru, být kreativní. Na druhou stranu by klient neměl mít pocit, že ho do něčeho tlačíme. Ukázat všechny možnosti a dát i radu, ale právník by se měl držet, aby jej nedirigoval. Klient by měl vědět, co chce dělat. Prostě poskytnout co nejvíce alternativ, dát mu všechny informace a doporučení.

* LN Máte na starosti dlouhodobou strategii kanceláře. Pociťujete, že klienti směřují na východ?

Mám na starosti strategii a rozvoj kanceláře, a to se netýká pouze služeb, ale i řízení lidí v kanceláři a marketingových postupů. Jedním z trendů je, že čeští klienti míří do východních zemí. Rovněž zahraniční firmy, které u nás již například postavily továrnu a pokračují dál na východ, třeba do Rumunska, Ukrajiny, Ruska, si nadále žádají poradenství od nás a chtějí s námi spolupracovat.

* LN Které transakce považujete z vlastní zkušenosti za nejsložitější?

Těžko říct, bylo jich mnoho. V poslední době určitě zastupování konsorcia Kapsch při vybudování elektronického mýta. To byla záležitost složitá profesně, právně, ale byly na nás vyvíjeny i určité politické tlaky. Velkým případem bylo i spojení Generali s Českou pojišťovnou, v minulosti dále například práce pro ministerstvo dopravy v souvislosti se známým projektem D 47 - jeho vypořádání. Takto velké transakce jsou hodně složité, pracuje na nich mnoho právníků z mnoha zemí. Takové transakce mají často i přesah do politiky a člověk se musí zorientovat v neprávních souvislostech.

* LN Kvůli Kapschi byla vaše kancelář vyšetřovaná s podezřením na možný střet zájmů - předtím jste pomáhali s legislativou i ministerstvu dopravy. Jak jste to vyšetřování vnímal?

Vnímali jsme to negativně a byli jsme rádi, že se vše velice rychle vyřešilo. V rámci České advokátní komory existují nezávislé kárné senáty, jejichž rozhodovací praxe by měla být taková, aby zabránila propojování politiky a právní profese, což v našem případě zafungovalo a byli jsme očištěni. O nás je známo, že jsme se žádného provinění nedopustili předtím ani v tomto případě, jak se prokázalo přímo v řízení. Tuto kauzu ale určití právníci zneužili i v rámci konkurenčního boje, což je velice smutné.

* LN Myslíte si, že tam byly nějaké konkurenční tlaky?

Z řady zákulisních zdrojů máme informace, že tomu tak bylo, nikoliv však v rámci činnosti České advokátní komory, a myslíme si, že se to nemělo nikdy stát. O to rychleji byla celá záležitost vyřešena a rozhodnutí komise bylo jednoznačně v náš prospěch. My i Česká advokátní komora jsme se z tohoto případu určitě poučili, je to za námi. Určitě budeme do budoucna více spolupracovat v oblasti prevence, a věříme, že naše kauza bude mít na další podobné případy pozitivní efekt.

* LN Dostal jste cenu Právník roku za bankovní sektor a finance. Nechápete to jako jistou omluvu ze strany České advokátní komory?

Česká advokátní komora na udělování cen nemá zase tak velký vliv, protože odborná komise se skládá z mnoha různých členů a komora má jen jeden nebo dva hlasy. Nicméně částečně to jako určitou formu satisfakce lze chápat, ne však ve vztahu k České advokátní komoře. Ocenění si vážíme, protože jsme jej obdrželi v roce, kdy se nám mimořádně dařilo, ale také v roce, kdy jsme byli nespravedlivě vyšetřováni a negativně medializováni, a přesto se nám podařilo dosáhnout historicky nejlepších výsledků. Dělali jsme na dvou největších transakcích, které se v loňském roce v České republice realizovaly. Svým klientům jsme moc vděčni za důvěru, kterou nám projevili.

* LN Na čem vy byste odmítl pracovat, co by pro vás už byl střet zájmů?

Ono je to v zákoně definované přesně. Je tam jen nebezpečí výkladu ustanovení o souvisejících věcech. Zjednodušeně řečeno, pokud jste poskytli právní služby jednomu klientovi, tak byste neměli poskytovat druhému klientovi služby ve stejné nebo související věci, za předpokladu, že tím jednoho nebo druhého můžete poškodit či zvýhodnit. Ovšem termín „související věc“ je možné vykládat velmi úzce i velmi široce, je třeba pečlivě zvážit souvislosti.

* LN Co znamená cena Právník roku přímo pro vás? Bavili jsme se o rovině zadostiučinění...

Zadostiučinění, to ani ne. To by bylo, jako kdyby nás komora stíhala a pak se nám tímto způsobem omluvila. Ale ono to takto není. A navíc komora má na udílení cen omezený vliv. Měli jsme velice úspěšný rok, objemem práce jsme vyrostli asi o 40 procent a zařadili jsme se mezi tři největší české advokátní kanceláře - dorostli jsme do špičky. Navíc odměňováni jsou většinou právníci starší generace, velká jména v právní profesi. To naše ocenění je jakýsi průlom a fakt, že nás starší a slavní právníci začínají brát vážně. Kolega Petr Opluštil k tomu dostal cenu Talent roku, takže to vnímáme pozitivně a hlavně jako ocenění celé firmy.

* LN Vy jste byl spoluzakladatel kanceláře v roce 2001, do špičky jste se tedy dostal poměrně rychle. Jak se vám to povedlo?

Určitě bylo důležité, že jsme se od začátku orientovali na spolupráci s významnými firmami, zejména s poradenskou společností Deloitte. Pracujeme i s řadou dalších firem a poradců v jiných oborech, kteří nás využívají a doporučují klientům. Snažíme se získat ty nejlepší spolupracovníky a vytvořit tým, který zůstane kompaktní a bude dlouhodobě stabilní. Dále je potřeba správným způsobem firmu propagovat a posilovat její postavení na trhu. K tomu jsme se vždy také snažili být z hlediska cenové politiky firmou, která není nepřiměřeně drahá.

* LN Kam hodláte růst? Jste relativně mladá firma a máte toho nejspíš hodně před sebou.

My bychom rádi, a už se nám to i trochu daří, byli špičková domácí právní firma, s tím, že bychom měli kanceláře kromě Prahy a Ostravy i v Bratislavě a Brně. Tak abychom pokrývali čtyři hlavní města bývalého Československa. Dále chceme být skutečně silní ve všech důležitých světových jazycích a ideálně umět velmi dobře všechny právní specializace. Cílem je mít vyváženou praxi a spokojené klienty z ČR i z celého světa.

* LN Ze západu přichází trend, že se z právníků stávají známé hvězdy a na právní prostředí je zaměřeno plno filmů a seriálů. Pociťujete změnu v přístupu k vám?

V Česku profese právníka nepatří k vysoce společensky uznávaným. Právníci jsou známí především z medializovaných trestněprávních kauz, které mnohdy právnímu stavu mediálně spíše škodí, a veřejnost si všechny právníky často tzv. „hází do jednoho pytle“. Pokud případ není mediálně atraktivní, naše práce je pro kamery a novináře spíše nudná, protože z jejich pohledu děláme podobné „nudné“ věci jako úředníci, ekonomové a analytici.

* LN K soudu se tedy moc nedostáváte?

Dostáváme, ale jenom někteří. Většinou to ale nejsou reputačně kontroverzní kauzy, spíše jsou obchodně složité.

***

Zákulisí Jaroslava Havla

Pracovní den Pokud si nepřinesu práci domů, kde řeším složitější věci a strategii, tak obvykle chodím do kanceláře kolem jedenácté a pak začnu vyřizovat všelijaké záležitosti. Pokud to jde, jdu i na pracovní oběd s klientem nebo s někým z kanceláře. Na pozici vedoucího partnera kanceláře máte nejvíce práce kolem čtvrté až osmé hodiny večer, kdy probíhá veškerá kontrola výstupů - termíny bývají do osmi hodin večer. V zimě trávím v práci většinu času, v létě se snažím ušetřit si více času pro sebe. Na co si v práci rád uděláte čas? Nejlepší by bylo říci, že na to, zajít si do fitness či jinak zasportovat. Zajdu na pracovní oběd, ale záleží na tom, jaký ten den je. Dřív jsem byl schopný jít do fitness nebo do sauny i na tři hodiny, což už se nedaří, protože jsou návaly práce. Co rád popíjíte s přáteli? Dospěli jsme všichni na pivu a jak člověk začne tloustnout, přejde na víno. Já nemusím tvrdý alkohol, víno mi chutná a k jídlu si dám pivo. Curriculum vitae Vzdělání: 1996 - Ukončení Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, doktorský titul v oboru obchodního práva. Praxe: 2001 - Zakládající společník advokátní kanceláře Havel & Holásek.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...