Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Právní poradna pro těhotné a matky

Česko

Těhotné ženy jsou svým způsobem privilegované -v práci získají nová práva. Víte, jaká? Chcete vědět, co si k vám zaměstnavatel může dovolit? Pročetli jsme za vás zákoník práce a přinášíme odpovědi na časté otázky.

* Existuje práce, kterou těhotná žena nesmí vykonávat?

Ano. V zásadě platí pravidlo, že žádná žena nesmí být zaměstnávána pracemi, které ohrožují její mateřství. Podrobný vyčet takových prací stanovilo ministerstvo zdravotnictví. Těhotné a kojící ženy a matky do konce devátého měsíce po porodu nesmějí být zaměstnávány pracemi, pro které nejsou podle lékařského posudku zdravotně způsobilé. Všeobecně nesmějí ženy - až na výjimečné případy - pod zemí těžit nerosty nebo razit tunely a štoly.

* Jak se má těhotné ženě přizpůsobit pracoviště?

Nejde ani tak o přizpůsobení, jako spíš o jeho případnou změnu. Ze zákona má těhotná žena právo, aby byla převedena na jiné pracoviště, pokud je jí současná práce zakázána nebo podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství. Zaměstnavatel je povinen těhotnou dočasně převést na práci, která je vhodná a při níž navíc může dosahovat stejného výdělku. Například: pokud si těhotná žena pracující v noci zažádá o denní směny, zaměstnavatel je povinen její žádosti vyhovět. Stejná práva mají také kojící ženy a matky do devátého měsíce po porodu. Za převedení na jinou práci se považuje například i snížení pracovního úvazku.

* Co když se mi kvůli těhotenství sníží výdělek?

Když je těhotná žena převedena na jiné pracoviště a tam bez svého zavinění dosahuje nižšího výdělku než dosud, dostává vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.

* Může mě zaměstnavatel během těhotenství svévolně přeložit na jiné místo?

Přeložena můžete být jenom s vaším souhlasem. Stejně tak vás bez vašeho souhlasu nemůže nikdo nutit k pracovním cestám mimo obvod obce vašeho pracoviště. Totožná práva mají i zaměstnankyně a zaměstnanci pečující o děti do věku osmi let. Pokud pečujete o dítě osaměle nebo převážně sami, prodlužují se tato práva až do věku patnácti let dítěte.

* Partner mi říká, že nemůže být u porodu, protože nedostane volno v práci. Nevymýšlí si?

Volno jistě dostane. Na nezbytně nutnou dobu. Problém je jinde. Pokud vás jen odveze do zdravotního zařízení, může se dožadovat i mzdy. Když s vámi zůstane během porodu, tak ne.

* Jaká má žena práva v souvislosti s mateřskou dovolenou?

Každá žena má právo na 28týdenní mateřskou dovolenou. Pokud porodí více než jedno dítě, stát se jí odvděčí mateřskou dovolenou v délce 37 týdnů. Dovolenou můžete zahájit nejdříve 8 týdnů před očekávaným termínem porodu. A teď pozor! Pokud před termínem porodu vyčerpáte z dovolené méně než 6 týdnů, protože porodíte dřív, máte po porodu nárok na mateřskou v celém rozsahu, tedy 28 týdnů (respektive 37 týdnů, jde-li o ženu, která porodila dvě a více dětí). Když si před porodem vyberete mateřskou dovolenou v délce kratší než 6 týdnů, ale porodíte v termínu, po narození dítěte budete mít nárok jen na 22 týdnů mateřské (respektive 31 týdnů). Mateřská dovolená nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu.

* Liší se rodičovská dovolená od mateřské?

Na mateřskou dovolenou může nastoupit jen žena. Rodičovská dovolená se poskytuje matce po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte. Maximální délka rodičovské dovolené je do tří let věku dítěte.

* Může během mé mateřské dovolené partner čerpat rodičovskou dovolenou?

Ano, ze zákona můžete čerpat současně jak mateřskou, tak rodičovskou dohromady.

* Kdy mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství?

Od osmého týdne před očekávaným dnem porodu. Podmínkou je, že jste jako zaměstnankyně byla v posledních dvou letech před porodem účastna aspoň 270 dnů nemocenského pojištění (to je u zaměstnanců povinnou součástí sociálního pojištění). Podnikatelky a ženy vykonávající jinou samostatně výdělečnou činnost si musejí - aby získaly nárok na peněžitou pomoc v mateřství - platit nemocenské pojištění aspoň 180 dnů v období rok před porodem.

* Může se žena v práci dožadovat přestávek na kojení?

Zaměstnavatel je povinen vám takové přestávky poskytnout. Do konce jednoho roku věku dítěte máte právo na dvě půlhodinové přestávky a v dalších třech měsících na jednu přestávku během směny. Pracujete-li po kratší dobu, avšak alespoň polovinu týdenní pracovní doby, přísluší vám za směnu jedna půlhodinová přestávka. Tyto přestávky se započítávají do pracovní doby a poskytuje se za ně náhradní mzda nebo plat.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!