Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Právník Nečasové navrhl v kauze Vojenské rozvědky zproštění viny

Česko

  12:48aktualizováno  15:33
PRAHA - Jana Nečasová (dříve Nagyová) by měla být podle svého právníka Eduarda Bruny v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství zproštěna obžaloby. Osvobození svých klientů navrhli i advokáti Tomáš Sokol a Jiří Matzner, kteří zastupují bývalé šéfy rozvědky Ondreje Páleníka a Milana Kovandu. Ve středu by měl závěrečnou řeč přednést zástupce posledního obžalovaného Jana Pohůnka, vyjádřit by se měli i všichni obžalovaní. Rozsudek soud vynese příští týden.

Jana Nečasová Nagyová u soudu foto:  Michal Šula, MAFRA

Podle státních zástupců Vojenské zpravodajství sledovalo na podzim 2012 na základě pokynu tehdejší šéfky premiérova kabinetu Nagyové a bez vědomí ministra obrany tehdejší ženu premiéra Petra Nečase Radku. Kauza vedla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády. Zpravodajci vinu odmítají. Tvrdí, že prováděli takzvané kontrasledování kvůli obavám z toho, že Nečasově rodině hrozí nebezpečí.

Žalobce navrhl pro Janu Nečasovou opět trest 3,5 roku vězení

Úterní jednání bylo stejně jako v předchozích dnech neveřejné kvůli tomu, že by při něm mohly zaznít některé utajované skutečnosti. Bruna novinářům řekl, že se podle něj Nečasová nedopustila žádného trestného činu a že důkazy svědčí v její prospěch. Odvolal se přitom na některé výpovědi svědků, které předvolala obžaloba.

V obdobném duchu se vyjádřil i zástupce Páleníka Sokol, podle kterého neexistuje důkaz o tom, že by bývalý šéf rozkaz ke sledování manželky tehdejšího premiéra vydal. Také on upozornil, že svědci vypovídali ve prospěch obžalovaných. Podle Kovandova advokáta Matznera nezazněly při projednávání žádné nové důkazy, a soud by měl proto rozhodnout stejně jako ve dvou předchozích případech, kdy obžalované viny zprostil.

Pro Páleníka navrhl státní zástupce Rostislav Bajger v pondělí trest 3,5 roku vězení, stejně jako pro Nečasovou. Bajger mimo jiné zmínil výpověď ředitele Útvaru zvláštních činností Vladímíra Šibora, který podle něj obhajobu obžalovaných „rozvrátil“. V expertním posudku, který útvar ke kauze zpracoval, je totiž uvedeno, že o sledování šlo. Podle Sokola však lze o přijatelnosti důkazu mít pochybnosti proto, že ho „jeden policejní útvar zpracovával pro druhý“.

Kovanda by si podle žalobce měl odypkat nejpřísnější trest

Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Kovanda by si podle žalobce měl odpykat nejpřísnější trest - tři roky a deset měsíců, pro Pohůnka obžaloba žádá tři roky a čtyři měsíce.

Obvodní soud se kauzou zabývá počtvrté. Soudkyně Helena Králová nejprve Nečasové uložila podmíněný trest, odvolací soud však rozhodnutí zrušil. V květnu 2015 a poté v červnu 2016 Králová čtveřici osvobodila. Oba rozsudky zrušil odvolací senát, který kauzu soudkyni kvůli pochybám o její nestrannosti odebral a předal ji nynější soudkyni Pavle Hájkové. Kvůli rozhodování v této i v jiných kauzách čelí Králová kárné žalobě.

Autor:

Mohlo by vás zajímat