Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Pražská burza klesala, kvůli ČEZ

Česko

PRAHA Pražská burza včera oslabila. Index PX v závěru odepsal 1,91 procenta na 1150 bodů. Dominantní roli hrála silně ztrácející společnost ČEZ, ke které se během odpoledne přidaly další tituly. Závěrem oslabila většina emisí v systému nejobchodovanějších akcií SPAD. Do dvou procent včera oslabila i většina ostatních evropských trhů.

Podle Josefa Němého z investičního bankovnictví Komerční banky byla hlavním tématem včerejšího obchodování na pražské burze dividenda energetické společnosti ČEZ. Akcie největší české firmy se poprvé obchodovaly bez práva na dividendu z loňského zisku, a podle očekávání tak spadly téměř přesně o předpokládanou výši dividendy. Téměř šestiprocentní propad akcií ČEZ tak vysvětluje většinu z poklesu indexu PX, v němž má ČEZ více než čtvrtinovou váhu. Navíc klesala i většina ostatních titulů.

Dominantní emise ČEZ oslabila v systému SPAD nejvíc, a to o 5,73 procenta na 879,80 Kč. Mezi obchodovanějšími tituly ztrácely také obě banky, rakouská Erste Bank odepsala 0,68 procenta na 728 Kč a Komerční banka oslabila o 0,57 procenta na 3644 Kč. Cenné papíry mediální společnosti CME včera zlevnily o 4,46 procenta na 460,50 Kč a ostatní tituly se obchodovaly nanejvýš v řádu desítek milionů korun.

Objem obchodů v systému SPAD za včerejšek byl podprůměrný. Dosáhl necelých 994 milionů korun, přitom průměrný objem obchodů za poslední rok je 1,486 miliardy. Také hlavní evropské burzy pokračovaly v úterním trendu a dále umazávaly předchozí zisky. Ztrácely opět hlavně energetické a finanční tituly.

Akcie amerických korporací dopoledne mírně oslabily, protože se prodej nových domů v USA za květen propadl o třetinu na rekordní minimum. Rostly pak vládní obligace a klesal jim výnos.

Klíčový index Dow Jones se v poledne newyorského času snížil o třetinu procenta na 10 260,7 bodu. Index Nasdaq Composite se v 18 hodin středoevropského času snížil na 2247,5 bodu se ztrátou dvou třetin procenta.

Objem obchodování byl nízký jako v jiné dny tohoto týdne. Částečně je to způsobeno i tím, že obchodníci sledují mistrovství světa ve fotbale. Na parketu newyorské burzy se například ozvaly vzrušené hlasy, když rozhodčí neuznali gól USA Alžírsku, napsala agentura AP.

Prodej nových rodinných domů ve Spojených státech se v květnu po ukončení programu daňových úlev na koupi domu zhroutil a proti předešlému měsíci se propadl o 33 procent na rekordní minimum. Včerejší zpráva ministerstva obchodu USA přinesla mnohem horší výsledek, než se čekalo, a obnovila obavy o vývoj oživení největší světové ekonomiky.

Ropa jde dolů Světové ceny ropy včera odpoledne klesly o zhruba dvě procenta a vrátily se k úrovni 76 dolarů za barel. Ropný trh oslabily údaje o nečekaném růstu zásob ropy ve Spojených státech a prognóza Mezinárodní agentury pro energii (IEA), která předpověděla, že příštích pět let bude globální nabídka klíčové energetické suroviny více než dostatečná. Americká lehká ropa zlevnila kolem 17. hodiny o zhruba 1,70 dolaru na 76,11 dolaru za barel. Pak sestoupila dokonce až na 75,17 USD. Severomořská ropa Brent oslabila stejným tempem na 76,30 USD.

Zásoby ropy v USA se minulý týden podle údajů vládního Úřadu pro energetické informace (EIA) zvýšily o dva miliony barelů, zatímco analytici čekali v průměru pokles o 800 000 barelů. Nárůst zásob však nebyl tak výrazný, jak v úterý odhadoval soukromý institut API.

Ropu již dopoledne oslaboval dlouhodobý výhled IEA, podle něhož by celosvětová poptávka po ropě v roce 2015 měla dosáhnout 91,9 milionu barelů denně, zatímco kapacita nabídky by se měla zvýšit na 96,5 milionu barelů denně.

Autor: