Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražská burza se řítí ke dnu

Česko

Včerejší propad na burze byl největší za poslední rok, ceny akcií jsou na úrovni července 2006

PRAHA Na pražské akciové burze zavládla včera panika. Investoři se ve velkém zbavovali svých akcií. Celý trh tak kvůli tomu zaznamenal „černou“ středu. Index PX se propadl bezmála o pět procent na 1322 bodů. Tak silný denní pokles česká burza zaznamenala naposledy v loňském srpnu.

Akciový trh se tak včera propadl na úroveň července roku 2006. Investoři se zbavovali hlavně energetických titulů. Nejhůře dopadli akcionáři těžební firmy NWR, kteří jen za včerejšek prodělali téměř jedenáct procent. Více než osm procent ztratila také realitní společnost ECM. Na třetím místě v žebříčku nejhorších výsledků se umístila rakouská pojišťovna Vienna Insurance Group (VIG). Cena jejích akcií spadla o 7,21 procenta. Včerejší výsledková listina má pouze červenou barvu, což znamená, že se propadly úplně všechny tituly.

„Za viníka takového výsledku je možné označit pokračující ztráty zahraničních akciových burz a cen na komoditních trzích. Velkým zahraničním fondům a bankám v důsledku kreditní krize stále chybějí peníze, a proto vyprodávají akciový majetek. K tomu se přidaly nucené prodeje domácích investorů, kteří se snažili zabránit ještě silnějším ztrátám,“ uvedl makléř společnosti Fio Pavel Hadroušek. „V poslední době na burze vidíme ceny, o kterých se nám ani nesnilo. Obávám se ale, že stále ještě není možné hovořit o dosažení dna,“ dodal.

Akcie NWR a podobě i ČEZ včera nejvíce doplatily na zprávy o poklesu globální poptávky po ropě a na to, jak se snižují odhady ekonomického růstu.

„Na akcie finančního sektoru zase nejhůře působily zprávy kolem americké investiční banky Lehman Brothers,“ uvedl analytik serveru Kurzy.cz Vladimír Urbek. Jedna z největších amerických bank je nucena prodat většinový podíl ve své divizi správy investic. Současně oddělí i divizi komerčních nemovitostí, aby získala nový kapitál a obnovila důvěru investorů. Banka, těžce oslabená hypoteční a úvěrovou krizí, navíc včera oznámila, že ve třetím čtvrtletí utrpěla další vysokou čistou ztrátu 3,9 miliardy dolarů. Obavy o osud banky proto v posledních dnech silně otřásaly světovými finančními trhy.

Bohužel se tak naplňují slova analytiků, že ani převzetím hypotečních agentur Freddie Mac a Fannie Mae v USA krize zdaleka nekončí.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...