Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Pražská burza upíná naděje k emisi ČSOB

Česko

PRAHA Ve střední Evropě se postupně vyprofilovaly dvě silné burzovní skupiny – vídeňská a varšavská burza. Pražská burza se tak logicky stala cílem jejich snah o expanzi. Boj o ni vyvrcholil na podzim roku 2008. Vlastníci nakonec přijali nabídku od vídeňské burzy, která tak odkoupila akcie za zhruba 3,37 miliardy korun a získala v BCPP podíl ve výši 92,4 procenta.

Hlavním důvodem její výhry byla skutečnost, že varšavskou burzu v té době kontroloval stát, což bylo, i přes o zhruba miliardu vyšší nabídku, pro akcionáře nepřijatelné. BCPP se tak dostala do skupiny Ceeseg, sdružující kromě zmíněné vídeňské i budapešťskou a lublaňskou burzu.

„Těch aspektů, co nám spojení s vídeňskou burzou přineslo, je více,“ říká mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík.

„Zaprvé máme společný a efektivnější prodej dat o obchodování (například aktuální údaje o ceně akcií – pozn. red.), což tvoří hlavní příjem burzy.“

„V polovině roku 2012 také chystáme přechod na společný systém, což bude pro investory znamenat snazší přístup a přehledné prostředí. A pak jde o lepší propagaci ve světě. Když se dají dohromady rozpočty na marketing, mají větší sílu,“ dodal Kovařík.

V poslední době se ale hovoří o tom, že stále dominantnější postavení získává varšavská burza. Ve střední Evropě vyhrává zejména počtem primárních emisí akcií. To ve zkratce označuje počet nových firem, které na burzu vstupují.

V tomto směru zásadně zaostává i BCPP, kde se nejvíce obchodů točí kolem několika málo největších firem v čele se společností ČEZ, která je v celé skupině Ceeseg nejhodnotnějším titulem.

Významnou vzpruhu by tak mohl přinést vstup ČSOB, který je však stále odkládán, a není jasné, kdy banka své akcie za odhadovaných 50 miliard korun nabídne. Nejvíce hovoří o prvním pololetí letošního roku.

Pokud se opravdu nějaká česká firma rozhodne vstoupit na burzu, paradoxně jde raději do Polska, kde je pro tyto účely zaveden i speciální systém NewConnect. „Výhodou je likvidita trhu, kdy Poláci opravdu rádi obchodují i malé emise. To Češi bohužel zatím nedělají. Photon Energy, který si šel pro 15 milionů korun, je dnes podle tržní kapitalizace téměř desetkrát větší,“ řekl Jan Procházka ze společnosti Cyrrus. Ta na varšavskou burzu pomohla již dvěma českým podnikům a připravuje tam i vstup softwarové firmy iCOM. Varšavská burza je dnes velmi dravý hráč a spekuluje se o tom, že přemýšlí nad pohlcením svého největšího konkurenta, Vídně. „Máme zájem s ostatními burzami spolupracovat, ale žádná jednání s varšavskou momentálně neprobíhají,“ řekla LN mluvčí vídeňské burzy Maria Zornová. Naopak prý sami chtějí expandovat. „Ve střednědobém výhledu zvažujeme další akvizice, v krátkodobém horizontu ale pro nás nejsou podmínky ideální,“ doplnila Zornová.

Autor: