Úterý 15. června 2021svátek má Vít 10 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražská kavárna? Ne, novinkou je Pospíšilova pražská cukrárna

Werichova vila | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Werichova vila | foto: Pavel WellnerLidové noviny

PRAHA Mlýnská kavárna na Kampě se stala místem setkávání kriticky naladěných intelektuálů, pro něž prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček razí označení „pražská kavárna“. Jen pár desítek metrů od epicentra, které je spojeno především s příznivci Karla Schwarzenberga a TOP 09, vzniká další ohnisko „sluníčkářů“. Tentokrát ale půjde o cukrárnu. Řeč je o Werichově vile, která by měla být po rekonstrukci otevřena v létě.

Nadace Jana a Medy Mládkových, která má objekt v dlouhodobém nájmu, tam chce provozovat nejen malé muzeum připomínající život a dílo herce Jana Wericha a básníka Vladimíra Holana, dvou nejznámějších obyvatel domu, ale také podnik nabízející chutné zákusky.

„V přízemí by měl vzniknout prostor, který nabídne kromě dobré kávy i kvalitní dortíky. Něco takového tam chybí,“ říká europoslanec Jiří Pospíšil (zvolený za TOP 09), člen správní rady nadace Mládkových.

Památkově chráněný dům na okraji Kampy zažil za půl tisíciletí své existence již mnohé. Bývala tu koželužna, mezi jeho zdmi žili slavní umělci a vědci, v roce 2002 se tu prohnala ničivá povodeň. Po dvouleté rekonstrukci, která přijde na 30 milionů korun, by se Werichova vila měla v polovině června konečně otevřít.

Nadace Jana a Medy Mládkových, která objekt získala od radnice Prahy 1 do dlouhodobého pronájmu, tu nad rámec své koncepce, s níž soutěž na využití slavné vily vyhrála, chystá i jedno překvapení.

V přízemí domu má vzniknout výjimečná cukrárna. „Zatím jednáme s provozovateli. Typově bych si ale dovedl představit třeba zákusky, které dělá paní cukrářka Iveta Fabešová,“ naznačuje europoslanec Jiří Pospíšil (zvolený za TOP 09), který na projektu oživení Werichovy vily spolupracuje s mecenáškou Medou Mládkovou. Fabešová patří mezi cukrářskou špičku, v Praze již provozuje dva své podniky IF Café.

Jádrem barokní vily má být expozice v prvním patře. Půjde o minimuzeum věnované hercům Janu Werichovi a Jiřímu Voskovcovi, kteří v domě oba bydleli. Svou připomínku tu budou mít i další slavní obyvatelé vily, mezi něž patří básník Vladimír Holan nebo národní buditel Josef Dobrovský. Vznikne tu i knihovna s badatelnou.

Nejrozsáhlejší proměnou pak projde podkroví. Bývalou půdu chce nadace využívat jako multifunkční sál pro koncerty, přednášky a diskuse, kam se vejde šedesát posluchačů.
Zpřístupněna by měla být i zahrada s venkovním posezením a novým vstupem – v souladu s památkáři bylo jedno z obloukových oken protaženo až na úroveň terénu a vila tak získala propojení se zahradou.

Nadace manželů Mládkových ale není jediná, kdo bude sestavovat kulturní program Werichovy vily, která leží jen pár desítek metrů od neformálního centra „pražské kavárny“ v bývalé mlýnici na Kampě.

Od léta by sem měla část svých aktivit nasměrovat Knihovna Václava Havla (KVH). „Chceme z Werichovy vily udělat otevřené kulturní a společenské centrum, takže spolupráci vítáme,“ říká Pospíšil, který si s knihovnou již „plácl“.

„Předběžně jsme dohodnutí, na detailech pracujeme,“ potvrzuje Michael Žantovský, výkonný ředitel KVH.

Expozitura Ostrovní

Pro prezidentskou knihovnu by Kampa byla ideálním doplňkem stísněných prostor podnájmu v Ostrovní ulici. Nový objekt vzniklý zastřešením činžovního domu na Hradčanském náměstí, na němž se dohodl ještě Václav Havel s investorem Zdeňkem Bakalou, je stále v nedohlednu.

Knihovna, která spravuje exprezidentův archiv a pěstuje jeho odkaz, není jedinou institucí, která se bude ve Werichově vile prezentovat. Již dříve Nadace Jana a Medy Mládkových oslovila také Nadaci Charty 77, která se původně o provozování vily ucházela s vlastním projektem, pak ale uzavřela memorandum právě s Medou Mládkovou.

V něm se počítá s tím, že by ve Werichově vile probíhalo například předávání Ceny Václava Havla.

Ke spolupráci tým kolem Mládkové, který v Sovových mlýnech provozuje Museum Kampa, přizval také Národní muzeum, Památník národního písemnictví, Akademii múzických umění nebo Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, která by chtěla na Kampu přesunout ceremoniál předávání další ceny. Tentokrát F. X. Šaldy.

S domem, za jehož pronájem na deset let zaplatí Meda Mládková a její nadace šest milionů korun, má mecenáščin tým velké plány. Ročně by podle Mládkové mohlo Werichovu vilu navštívit až 35 tisíc lidí. Počítá se přitom s částečným propojením se Sovovými mlýny, kde by měla sídlit administrativa a údržba.

„Prostory ve vile jsou relativně malé a nemá smysl, abychom z nich ještě ukrajovali ve prospěch administrativních kanceláří,“ dodává Pospíšil.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Grafton Recruitment Praha
PLC SPECIALISTA | 60 000 Kč

Grafton Recruitment Praha
Jihočeský kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč