Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C oblačno Předplatné LN
25. ledna 2010 14:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražská ODS je kvůli Opencard pod palbou lidovců i ČSSD

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda | foto: ČTK

PRAHA Kauza Opencard spojila lidovce se sociálními demokraty proti pražské ODS. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda dnes znovu důrazně vyzval Pavla Béma (ODS), aby rezignoval na primátorskou funkci. Na chyby pražské ODS poukazují i sociální demokraté. Ti ale upozorňují, že na radnici nikdo lepší z ODS není a chtějí změny ve vedení města až po volbách.

"Pavel Bém není dlouhodobě způsobilý vést pražský magistrát," spustil dnes zostra šéf lidovců. Současnému primátorovi vyčetl kromě Opencard zodpovědnost i za starší kauzy, například za smlouvu s vodárenskou společností Veolia.

Kvůli kontraktu se společností Veolia nemůže radnice čerpat evropské finance na modernizaci čistírny odpadních vod. Bém v neděli v České televizi uvedl, že v případě podmínek pro čerpání peněz na čištění vod je zodpovědná česká vláda, nikoli radnice. Je podle něj možné, že na finance nakonec hlavní město dosáhne.

"Nebyla to ani vláda, ani žádná jiná vnější moc, která by kladla překážky nebo podmínky hlavnímu městu Praze," prohlásil dnes Svoboda. Podle něj za situaci může pražská ODS a "v konečném důsledku Pavel Bém".

Čtěte také:

'Milý Cyrile, nelži,' káral Bém šéfa lidovců při hádce o Opencard


Prodej menšinového balíku akcií města v Pražských vodovodech a kanalizacích firmě Veolia po povodni v roce 2002 obhajoval ale i předseda ČSSD Jiří Paroubek, který tehdy figuroval na radnici jako primátorův finanční náměstek. "Je divné, že se to vytahuje po osmi letech, kdyby to bylo tak špatné, proč se to nevytáhlo v tehdejší kampani?" divil se šéf socialistů s tím, že akcie se prodávaly proto, aby prý bylo na opravy povodní zničené Prahy.

Šéf lidovců uvedl, že považuje za důležité volat po Bémově rezignaci, přestože KDU-ČSL nemá na magistrátu jediného zastupitele. "Ti, co jsou na radnici, neříkají nic, mlčí. Sociální demokracie mlčí jako hrob. Komunisté synchronně mlčí se sociálními demokraty," prohlásil.

Hosty diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce byli 24. ledna (zleva) předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda, lídr pražské kandidátky KSČM Jiří Dolejš a pražský primátor Pavel Bém

Paroubek připomněl, že po rezignaci celé rady volal kvůli Opencard už v listopadu. Dnes však zastupitel ČSSD Karel Březina řekl, že ODS, která má v zastupitelstvu většinu hlasů, nemá za Béma lepší náhradu, o obsazení radnice musí rozhodnout volby. "Korupce je prolezlá celou pražskou ODS," tvrdí Březina.


Svoboda dnes připomněl i další podezřelé kauzy pražské radnice dirigované ODS. Kromě případu Veolia poukazoval i na předražený nájem Škodova paláce, za který město zaplatí přes čtyři miliardy korun. Lidovecký předseda zdůraznil i nevýhody nájemní smlouvy pražského Výstaviště společnosti Incheba Praha.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...