Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražská ODS 'obsadila' okolí magistrátu. Chce si pojistit demonstrace

Česko

  15:45aktualizováno  17:24
PRAHA - Jak zabránit nechtěným protestům před úřadem? Zamluvit si prostranství pro sebe. Přesně tak postupovali pražští občanští demokraté, kteří až do konce roku obsadili okolí magistrátu pro "akce ODS". Pakliže by chtěl kdokoliv další v této lokalitě pořádat třeba demonstraci, musí se nejprve se stranou dohodnout.

Dav nespokojených voličů před pražským magistrátem. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Na konci listopadu Mariánské náměstí zaplnily davy nespokojených občanů, kteří nesouhlasili se vznikem koalice ODS a ČSSD.

Jednání ustavující schůze nového zastupitelstva pak lidé několikrát přerušili křikem a pískotem. ODS chce dalším podobným incidentům zabránit, proto si okolí radnice raději přímo u magistrátu, který taková shromáždění eviduje, zarezervovala sama.

ODS má okolí radnice rezervované na celý prosinec od 7 do 22 hodin
Další zájemci, jež by na náměstí Mariánském, Franze Kafky nebo v ulici U Radnice chtěli uspořádat nějaké shromáždění, museli by se nejprve dohodnout s tím, kdo si tato místa obsadil jako první, tedy s regionálním sdružením ODS. "Na stejném místě může mít shromáždění více organizací. Ten, kdo chce dělat další shromáždění, se ale musí domluvit s tím, kdo si to místo první zamluvil," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí magistrátu Jiří Wolf. "Nemůže mu zakázat na místě být, ale nesmí mezi nimi docházet ke vzájemným konfliktům," zdůraznil.

Regionální sdružení si zabralo prostor před pražským magistrátem pro sebe.

Regionální sdružení ODS si zarezervovalo náměstí Mariánské a Franze Kafky a ulici U Radnice na celý prosinec, a to od 7 do 22 hodin.

Čtěte také

Občanští demokraté chtějí mít případné další protesty pod vlastní režií. "My jsme připraveni s kýmkoliv, kdo tam bude chtít vystoupit, koordinovat místo tak, abychom tam mohli mít své stánky, své pódium nebo něco takového. Chceme tam být přítomni a rozdávat své propagační materiály a politické myšlenky," řekl serveru Lidovky.cz šéf pražské ODS Boris Šťastný.

Minule jsme se tam nevešli, vysvětluje Šťastný
"Nechceme, aby to bylo tak jednostranné, jako tehdy, kdy příznivci TOP 09 za přispění bývalého pana prezidenta udělali happening a my jsme neměli možnost na to politicky reagovat, protože jsme se tam už nevešli," vysvětlil Šťastný. Připustil, že strana zvolí podobnou taktiku i v novém roce, Mariánské náměstí si však už před nimi zamluvila iniciativa Občané za svá práva, která chce až do začátku června na náměstí denně demonstrovat za "konání svobodných voleb do kraje Praha".

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) říká, že demonstrovat bude možné i nadále. "Jak jste si určitě všimli, nikomu v demonstracích rozhodně bránít nebudu," sdělil LN Svoboda.

Zastupitel Zdeněk Tůma, který kandidoval za TOP 09 na primátora a jehož strana komunální volby v Praze vyhrála, se k jednání ODS nechtěl vyjádřit. "Necítím potřebu to komentovat," řekl jen.

Praktiky dob minulých, míní Kuchař z iniciativy Vyměňte politiky
Otevřenější byl ale Jaroslav Kuchař, jeden ze členů iniciativy Vyměňte politiky, která opakovaně protestovala proti velké koalici na pražské radnici. "To jsou praktiky, které patří někam čtyřicet let zpátky. Někdo to komentoval, že to je jako pohřeb Jana Patočky, ještě tam přibudou sbíječky a vrtulníky, aby rušili případné akce občanů," řekl Kuchař. "Myslím, že to jenom dokládá to, jak to myslí upřímně s tou změnou," podotkl.

Předseda pražské ODS ale vyjádření iniciativy prudce odmítl, podle něj nikomu v demonstrování ODS bránit nechce.

Protože si strana zabrala prostranství jen v čase od sedmé ranní do desáté večerní, jedna z příznivkyň iniciativy Vyměňte politiky navrhla, že by se případná demonstrace mohla konat v noci. Iniciativa se chystá alespoň na mimořádné zasedání zastupitelstva, které se bude na popud TOP 09 konat 14. prosince, kde chce iniciativa předložit návrhy změny jednacího řádu.

Kdo bude chtít uspořádat demonstraci na Mariánském náměstí, bude se muset nejdříve dohodnout s ODS.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.