Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Jindřišská věž na prodej? Arcibiskupství ji nabízí Praze, chce 100 milionů

Jindřišská věž foto: Jan Bohata, MF DNES

Pražské arcibiskupství chce prodat středověkou Jindřišskou věž za 100 milionů korun Praze, uvedl pražský arcibiskup Jan Graubner. Podle něj se momentálně čeká na další jednání pražského zastupitelstva, jestli prodej schválí. Arcibiskupství se rozhodlo prodat za 308 milionů korun také hotel Clara Futura v Dolních Břežanech.
  14:55aktualizováno  15:58

„Nejraději bychom to prodali hlavnímu městu Praze,“ potvrdil redakci iDNES.cz úmysl prodat Jindřiškou věž Stanislav Zeman z odboru komunikace Arcibiskupství pražského. Jednání je podle něj v pokročilé fázi, ale čeká se na rozhodnutí zastupitelstva.

Zastupitelstvo bude o koupi rozhodovat až poté, co bude mít k dispozici znalecký posudek ceny Jindřišské věže, který zprostředkovává městská společnost TRADE CENTRE PRAHA (TCP).

„Posudek měl být hotový už dávno, bohužel se ale TCP přes veškeré snahy nepodařilo získat veškeré relevantní informace o vestavbě, která v Jindřišské věži je. Proto předpokládám, že ve znaleckém posudku bude upozornění znalce, že nebyl schopen vyhodnotit dopad technických parametrů vestavby na cenu obvyklou,“ uvedl pro redakci iDNES.cz radní pro majetek Adam Zábranský, který zároveň informace, které ve středu uvedlo pražské arcibiskupství, označil za fabulace. Na stomilionovou nabídku podle něho nikdy nedošlo.

Peníze, které by těmito prodeji mělo arcibiskupství získat, by měly jít do církevního školství. V této oblasti má arcibiskupství v plánu především rekonstrukci Arcibiskupského gymnázia za 150 milionů korun a výstavbu logopedické školy v Klecanech u Prahy, jejíž náklady se odhadují na 400 milionů korun.

Měla by Praha od arcibiskupství koupit Jindřišskou věž?

celkem hlasů: 252

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 27. září 2023. Anketa je uzavřena.

Ne95
Ano, ale cena je přemrštěná88
Ano, cena je v pohodě69

Arcibiskupství nabídlo Jindřiškou věž v centru města k prodeji koncem loňského roku, věž podle něj nemá význam pro věřící, je především turistickou památkou. Prodej památky nyní schválil i Vatikán.

Prodej je součástí procesu zefektivnění hospodaření církve s výhledem na dobu, kdy přestane od státu dostávat příspěvek na svou činnost. Arcibiskupství věž nabízelo k prodeji původně za 75 milionů korun. Zájemců bylo hodně, arcibiskupství vyhodnotilo nabídku Prahy jako nejlepší. „Cena, kterou nabídlo hlavní město, byla jedna z nejvyšších,“ řekl generální vikář pražského arcibiskupství Jan Balík.

Podle dřívějšího vyjádření arcibiskupství vyžaduje věž na opravách investici asi 20 až 30 milionů korun. Památka je dlouhodobě v pronájmu společnosti Jindřišská věž. Smlouva o nájmu z roku 2000 byla uzavřena na dobu určitou, platí do konce roku 2044. Nájemce budovu zhodnotil tím, že před dvěma desítkami let byla ve věži provedena vestavba vnitřního prostoru, na kterou jsou posazena jednotlivá podlaží.

Hotel využití nezmění

Hotel Clara Futura v Dolních Břežanech vznikl přestavbou zámku, který byl téměř 300 let majetkem arcibiskupství pražského až do znárodnění. Po restitucích ho církev dostala zpět ve špatném stavu a za 250 milionů korun ho v letech 2015 až 2018 rekonstruovala. Provoz hotelu byl ztrátový. Podle dostupných informací hotel kupuje od arcibiskupství současný nájemce, investiční fond Investika.

„S arcidiecézí spolupracuje na různých projektech a v objektu zůstala jediným solidním nájemcem i v těžších dobách během covidové pandemie. Prodejem komplexu jsou naplněna ustanovení z nájemní smlouvy a objekt bude i nadále sloužit jako butikový hotel obdobného typu. Obě strany se také dohodly na pokračování fungování místní kaple,“ uvedlo arcibiskupství.

Katolická církev se plánováním investic připravuje na dobu, kdy od roku 2030 nebude dostávat příspěvek od státu na svoji činnost. Pražské arcibiskupství uvádí, že v roce 2030 bude pražská arcidiecéze na pokrytí hlavní činnosti, tedy na duchovní činnost, potřebovat půl miliardy korun. Nejméně takovou sumu si tedy musí vydělat, a to především z hospodářské činnosti, kterou doplní dary věřících a případné granty od státu či z dalších zdrojů.

Autoři: ,

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...