7. května 2008 15:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražské gymnázium Minerva končí

Soukromé gymnázium Minerva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soukromé gymnázium Minerva | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Studenti pražského soukromého gymnázia Minerva mají o starost víc. Vedení gymnázia totiž oznámilo, že finanční prostředky, které dali rodiče škole na její záchranu, nestačí. Studentům proto vedení gymnázia hledá jinou školu, kam by mohli od příštího září nastoupit a dostudovat.

"S politováním musíme konstatovat, že nashromážděné prostředky nestačí na vyřešení finančních problémů školy, a proto budou v nejbližší možné době věřitelům vráceny," uvedl jednatel školy Pavel Chuchla.

Gymnázium dlužilo deset milionů korun České správě sociálního zabezpečení za pojištění zaměstnanců. Peníze sice splácelo, ale nepravidelně. I nadále dluží více než čtyři miliony korun. Protože peníze dluží i Všeobecné zdravotní pojišťovně, majetek školy oblepili exekutoři. O pomoc proto vedení školy požádalo rodiče studentů. Každý rodič měl škole poskytnout bezúročnou půjčku ve výši 15 tisíc korun. Škola chtěla částku splácet například tím, že by žáci měli po celou dobu studia učebnice zdarma. Příliš rodičů ale na žádost nepřistoupilo a tak Minerva po šestnácti letech své existence skončí.

Jednatel školy Pavel Chuchla spolu s ředitelem Luborem Michaličkou se snaží studentům najít jinou školu. Už nyní vyjednávají se soukromou školou Bankovní akademie na Praze 3. "Škola má nově akreditován obor vzdělání Gymnázium. Je připravena zahájit výuku od 1. září 2008 a převzít současné studenty gymnázia Minerva s tím, že umožní zachovat celé školní kolektivy a do značné míry převzít učební plány a pedagogy," uvedla Bohuslava Šenkýřová, jednatelka Bankovní akademie.

Pro studenty by to znamenalo, že budou moci i nadále studovat se svými spolužáky, na které jsou zvyklí. "Domníváme se, že přechod celých třídních kolektivů a většiny učitelů na jiné gymnázium při zachování učebního plánu, je v dané situaci tím nejcitlivějším řešením," uvedl Chuchla. Jenomže podle informací některých rodičů i učitelů je v nabídce přechodu na Bankovní gymnázium háček. Pokud větší část třídy přejde na jinou školu, než navrženou vedením Minervy, zbytek spolužáků bude mít smůlu a nabídka se jich netýká. Rodiče se také obávají toho, že je mezi zaměřením obou škol velký rozdíl.

Vedení Bankovní akademie by se mělo s rodiči studentů Minervy sejít příští týden v úterý.


Oficiální prohlášení k současné situaci školy:

Vážení rodiče,

dovolte nám, abychom Vás informovali o výsledcích včerejší schůzky zastupců rodičů a vedení školy.

   Úvodem bychom rádi poděkovali všem, kteří podpořili Minervu formou bezúročné půjčky.

S politováním však musíme konstatovat, že nashromážděné prostředky nestačí na vyřešení finančních problémů školy,  a proto budou v nejbližší možné době věřitelům vráceny. Zároveň je třeba urychleně přistoupit k druhé variantě řešení, kterou připravujeme ve spolupráci s jiným školním subjektem. Níže Vám zasíláme pozvánku na setkání s vedením zmíněné školy.

   Domníváme se, že přechod celých třídních kolektivů a většiny učitelů na jiné gymnázium při zachování učebního plánu, na nějž jsou Vaše děti zvyklé z Minervy, je v dané situaci tím nejcitlivějším řešením.

S pozdravem

Pavel Chuchla    Lubor Michalička