Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražské jaro: výjimečné koncerty

Česko

Zatímco uplynulé dny patřily na Pražském jaru především staré hudbě, dnes a zítra lze očekávat dva výjimečné koncerty hostujícího NDR Sinfonienorchestru Hamburg a dvou výjimečných hostů: barytonisty Thomase Hampsona a dirigenta Christopha von Dohnányiho.

Světoznámý barytonista Hampson není v Praze poprvé, a operní publikum ho navíc může znát z přenosů z Metropolitní opery. Podobně jako při své předchozí návštěvě na Pražském jaru přednese písně s orchestrálním doprovodem, dnes výběr z díla Huga Wolfa.

„Zpívat písňový repertoár je pro mě naprostá nutnost, vždycky se snažím kombinovat písňové programy s operou, což je někdy velmi těžké,“ říká pěvec, který je žádán na všech světových operních scénách. Za jeden z mezníků své dráhy považuje setkání s Leonardem Bernsteinem, se kterým koncem 80. let natočil písňové cykly Gustava Mahlera.

Dirigent Christoph von Dohnányi letos oslaví osmdesátiny a patří mezi světové dirigentské legendy. Proslavil se jako dlouholetý šéf Clevelandského symfonického orchestru a jeho éra bývá srovnávána s působením Georga Szella. Pochází ze slavné rodiny, jeho dědečkem byl významný maďarský skladatel a klavírista Ernst von Dohnányi. Christoph von Dohnányi je taktéž čestným šéfdirigentem anglického Philharmonia Orchestra, stálým hostem pařížského divadla Chatelet.

Písně Huga Wolfa na dnešním koncertu doplní velkolepá Symfonie č. 9 Antona Brucknera. I zítřejší koncert Symfonického orchestru Severoněmeckého rozhlasu (NDR) kombinuje velké symfonické dílo a unikátní příležitost slyšet světového sólistu v repertoáru ne právě typickém. Houslista Frank Peter Zimmermann přednese Houslový koncert č. 2 Bohuslava Martinů a po přestávce zazní Beethovenova Symfonie č. 3 Eroica.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!