Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražské zastupitele přivítá naštvaný dav

Česko

PRAHA O takové přivítání by první den v práci asi nikdo nestál. Místo pozdravu křik, místo květin možná tak rajčata. Nové pražské zastupitele čekají v úterý 30. listopadu horké chvilky. Na ustavující schůzi zastupitelstva jim totiž přijdou svůj nesouhlas s velkou koalicí na magistrát vyjádřit nejspíše tisíce lidí.

Po protestu 17. listopadu na pražském Václavském náměstí se lidé proti politikům z ODS a ČSSD šikují na 30. listopadu na sociální síti Facebook. Nelíbí se jim, že ODS a ČSSD vyšachovaly po volbách do opozice vítěznou TOP 09. A chtějí to dát hlasitě najevo.

„Vhodné oblečení je černá barva, mafiánský kostým, případně černá páska na rukáv k pohřbu pražské naděje,“ radí na Facebooku organizátoři akce.

A mají úspěch. Účast na protestu už na Facebooku přislíbily tři tisíce lidí. „Jo, zadarmo ty miliardy nedostanou,“ komentuje akci jeden z pisatelů. Odpůrci velké koalice si už také Mafiánské náměstí, jak říkají Mariánskému náměstí před magistrátem, zamluvili na 30. listopadu pro případnou demonstraci. Hned ráno také politici dostanou na stůl petici Listopadová výzva pražským zastupitelům. „Půjdeme na jednání zastupitelstva a předáme ji těm, kterých se týká,“ potvrdil LN Marek Jehlička ze Změňpolitiku.cz. Petici už podepsalo přes 10 tisíc lidí včetně známých osobností.

Pražský magistrát se ale protestů nebojí a na nápor demonstrantů se prý ani nijak mimořádně nepřipravuje. „V historii byla celá řada jednání, kdy veřejnost nějakým způsobem protestovala, to prostě patří k demokratické společnosti,“ řekl mluvčí úřadu Jiří Wolf serveru iDnes.cz, který na šikování demonstrantů upozornil. Možnost, že by se politici na magistrátu zavřeli, prý nepřipadá v úvahu. Oproti tomu policie už na Mariánském náměstí posílila hlídky. Podle mluvčí pražské policie Andrey Zoulové tam shromáždění totiž probíhají pravidelně už od 23. listopadu. „Dosud probíhala v poklidu, nebylo tam nic mimořádného, nemuseli jsme zakročit, takže předpokládám, že to v poklidu bude i dál,“ uvedla Zoulová.

***

PROTI KMOTRŮM

* „Kmotrové, kteří vyjednali koalici ODS-ČSSD, se nám snaží dát najevo, že se můžeme třeba rozkrájet, a mnoho Pražanů má pocit, že s tím nic neuděláme. Z každé fotky ze zasedání může být znát, co si myslíme...“ píší na Facebooku organizátoři protestů.

* Účast na ustavující schůzi zastupitelstva už na této sociální síti slíbily tři tisíce lidí. A více než 10 tisíc lidí podepsalo kvůli velké koalici v Praze petici.

* Listopadovou výzvu pražským zastupitelům podepsali i režisér Jiří Menzel, dokumentaristka Olga Sommerová, herec Zdeněk Svěrák, režisérka Helena Třeštíková či katolický kněz profesor Tomáš Halík.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....