Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Praha dostane první vakcínu AstraZeneca nejdříve v březnu, uvedl primátor Hřib

Vakcína firmy AstraZeneca foto: Reuters

Praha - První dodávky vakcíny proti covidu-19 firmy AstraZeneca by měly do Prahy dorazit nejdříve na začátku března. Do té doby budou místo nich do metropole chodit dávky firem Pfizer/BioNTech, které jsou potřeba pro očkování druhou dávkou lidí, kteří již dostali první. V úterý to sdělil primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti).
  13:28

Hřib dále uvedl, že do Prahy přijdou s mírným zpožděním i dávky vakcíny Moderna, která měla podle dřívějších informací dorazit v polovině února. „V Praze nyní usilujeme o co nejrychlejší spuštění registrace dalších věkových skupin než jen 80 a více let, přestože teď pro ně vakcíny na skladě nejsou. Chceme mít co nejlepší přehled o registrovaných osobách, tedy o zájmu lidí o očkování, abychom mohli co nejlépe plánovat,“ uvedl primátor.

První dodávka zhruba dvou tisíc dávek vakcíny AstraZeneca do České republiky dorazila v sobotu, v pondělí začal její rozvoz do nemocnic v Kolíně, Hradci Králové a Jihlavě. Do konce února mají dorazit další tři dodávky. Do Prahy v posledních týdnech zamířily tisíce dávek látky Pfizer/BioNTech z jiných krajů, které mají sloužit k zajištění druhých dávek pro seniory už naočkované první. Kraje výměnou získaly z metropole dávky firmy Moderna, nyní bude tato praxe pokračovat i s vakcínou AstraZeneca.

Hřib s Peckovou si neumějí představit případné omezení pohybu mezi Prahou a Středočeským krajem

Nejvíce se v Česku nyní očkuje vakcínou firem Pfizer a BioNTech, již nějakou dobu přichází také látka od společnosti Moderna. AstraZeneca se na rozdíl od dvou dříve schválených druhů vakcíny nemusí skladovat v hlubokých mrazech, ale stačí běžná lednice. Proto je vhodnější k očkování praktickými lékaři v ordinacích nebo u pacientů doma. Podává se ve dvou dávkách do svalu v horní část paže, a to s odstupem čtyři až 12 týdnů.

Ministerstvo zdravotnictví evidovalo k pondělnímu večeru v celé zemi 365 712 očkování, z toho v Praze se uskutečnilo 94 023.

Autor:

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...