Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pražský Sherwood bude bezpečnější, magistrát zajistil nové bezpečnostní týmy

Vrchlického sady v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrchlického sady v Praze | foto: ČTK

Praha Vrchlického sady u pražského hlavního nádraží hlídají nové bezpečnostní týmy, zajištěné magistrátem. Mají za úkol domlouvat bezdomovcům a dalším lidem, kteří park znečišťují nebo způsobují nevítaný rozruch. Novinářům to v pondělí sdělil místostarosta Prahy 1 a pražský radní Daniel Hodek (ČSSD).

Praha 1 také připravuje nový návštěvní řád parku, jedná o uzavření tubusů vedoucích na parkoviště na střeše nádraží nebo vyměňuje mobiliáře. Městská část chtěla v minulosti celé sady předělat, podobný plán však nyní není aktuální.

Vrchlického sady získaly kvůli častému pobytu bezdomovců a narkomanů mezi Pražany přezdívku Sherwood podle lesa, kde v anglické legendě žil zbojník Robin Hood a jeho družina. Praha 1 si loni nechala zpracovat monitoring potíží, způsobených pohybem problémových osob, a letos chce v parku zlepšit bezpečnost a pořádek.

Nové dvojčlenné týmy se v sadech pohybují od poloviny března v době mezi 09:00 a 17:00. Mají na starost zejména prevenci. Hlavní náplní jejich práce je tak domlouvat potenciálně problémovým osobám a upozorňovat je na případná porušení návštěvního řádu či městských vyhlášek. V případě vyhrocení situace potom pracovníci, kteří jsou zaměstnanci bezpečností agentury a prošli školením Centra sociálních služeb Praha (CSSP), zavolají městské strážníky. V parku budou týmy působit minimálně do října.

V týmu je i bývalý bezdomovec

Jedním z členů týmu je i Marek Janota, který si v minulosti po rozvodu sám život na ulici vyzkoušel. I proto se snaží k bezdomovcům přistupovat s pochopením. „Jsou to lidé jako my,“ uvedl a dodal, že většinou není problém situaci vyřešit v klidu. Za více než měsíc, co se týmy v sadech pohybují, už jejich členové řešili například pokus o znásilnění nebo zachránili člověka, který dostal epileptický záchvat a začal se dusit.

Městská část kromě toho také připravuje nový návštěvní řád parku, který by měl začít platit v následujících dnech. Ten nově zakazuje přenocování a zapovídá „užívat mobiliář způsobem budícím veřejné pohoršení nebo osobami, které budí veřejné pohoršení.“ Podle Hodka znění nového řádu konzultovali s městskou policií, která ho schválila.

Radnice také jedná o uzavření tubusů se schodišti, vedoucími na horní parkoviště nádraží. Ty vlastní Technická správa komunikací (TSK) a na noc by se měly uzavírat, aby tam lidé bez domova nepřenocovali. Radnice také v parku vyměnila koše a plánuje přesunout kontejner na použité injekční stříkačky z Bolzanovy ulice za budovu nádraží.

Park je blízkou dvou center pro bezdomovce

Větší množství osob bez domova v oblasti parku souvisí i s přítomností dvou denních center, které v ulicích U Bulhara a Bolzanova provozuje Naděje. Tato centra jsou pro pomoc bezdomovcům nutná a budou dále fungovat, dlouhodobým cílem je však podle Hodka bezdomovce rozprostřít po Praze tak, aby se tolik nekoncentrovali v oblasti kolem nádraží.

Praha 1 v roce 2012 zpracovala studii celkové revitalizace sadů, z plánů však prozatím sešlo. Podle Hodka by šlo o velkou investici, kterou by musel zaplatit magistrát. Navíc bude nutné počkat na stavbu plánované tramvajové trati, propojující Vinohradskou a Masarykovo nádraží. Ta má vést právě přes Vrchlického sady.

,

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!