Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražští zastupitelé se bojí demonstrantů. Osvědčení raději převezmou předem

Česko

  18:35
PRAHA - Pražský magistrát zrušil akci na Staroměstské radnici, na níž si měli v úterý ráno zastupitelé převzít osvědčení o svém zvolení. Důvodem jsou obavy z chystané demonstrace, která se před novou radnicí na Mariánském náměstí chystá. Demonstranti chtějí protestovat proti vzniku koalice ODS a ČSSD na pražské radnici. Magistrát se obává, že by dav mohl nově zvolené zastupitele při příchodu ohrozit.

Demonstrace proti pražské koalici ODS a ČSSD. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Zastupitelé si osvědčení o svém zvolení zřejmě převezmou ještě během dneška. V úterý pak půjdou rovnou do zastupitelského sálu. Podle tiskového oddělení bude kvůli demonstraci uzavřen také zadní vchod do radnice, který jinak bývá otevřen.

Mluvčí magistrátu Jiří Wolf už minulý týden řekl, že se na úterní ráno chystá zvýšená ostraha. Účast na demonstraci totiž na sociální síti Facebook přislíbilo asi 3000 lidí, mnozí pak chtějí jít i na jednání zastupitelstva. Na zasedání, na kterém by měl být zvolen nový pražský primátor, se chystají také iniciátoři petice proti koalici občanských a sociálních demokratů. Petici na internetu podepsalo přes 22.000 lidí.

Dále čtěte:

Pro demonstranty, kteří se nedostanou přímo na jednání zastupitelstva, bude na Mariánském náměstí připravena velkoplošná obrazovka. Na ní budou moci zasedání sledovat, řekl v České televizi kandidát na primátora Bohuslav Svoboda. Dodal, že demonstranti také budou moci vystavit svůj příspěvek do diskuze na vývěsku.

Proti dohodnuté koalici se konala již demonstrace při výročí 17. listopadu. Na Václavské náměstí přišlo více než tisíc lidí.

Novým primátorem se podle očekávání pravděpodobně stane lékař a volební lídr ODS Svoboda. ODS bude mít v jedenáctičlenné radě pět míst, stejně jako ČSSD. Jedno místo koalice nabídla TOP 09, ta to ale odmítla.

Jednotlivé radní a primátora budou zastupitelé volit veřejně, podobně jako je tomu při hlasování o vládě. K návrhu se budou vyjadřovat postupně, a to v abecedním pořadí od zastupitele, kterého vylosuje předsedající schůze.

Každý se vysloví "pro návrh" nebo "proti návrhu". Když se bude chtít zdržet hlasování, řekne "zdržuji se". Předsedající každou odpověď zopakuje. Jiný projev zastupitele se považuje za zdržení se hlasování.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat