Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přecházíme do normálu

Česko

  11:24
PRAHA - Peníze už nejsou problém, musíme se soustředit hlavně na program, říká Jiří Janeček, generální ředitel ČT.

Jiří Janeček foto: Hynek GlosLidové noviny

LN V pondělí jste zrušil funkci vrchního ředitele ČT, dosud zastávanou Františkem Lambertem, kterou jste založil krátce poté, co jste se stal šéfem ČT. Jak se v posledních třech a půl letech projevila na fungování televize?
Když jsem přišel do funkce, bylo důležité změnit styl řízení instituce. Víte, tady bylo mnoho oprávněných, ale nikdo odpovědný. Každý se snažil televizi řídit, ale nikdo za nic nemohl. Jediná možnost, jak toto zlomit, bylo zavést systém řízení z jednoho místa. Proto jsem zřídil tuto funkci, abych vedle sebe měl manažera, který může takto sdružené pravomoci vykonávat. Konečné, rozhodující slovo jsem si samozřejmě ponechal. To se plně osvědčilo, rozhoduje se z jednoho místa, lidé na nižších stupních řízení dostali své přesně vymezené pravomoci a s nimi i příslušný díl odpovědnosti. Je to v každé normální firmě trivialita, tady to bylo pro mnoho lidí něco nového.

LN František Lambert je nyní „jen“ finančním ředitelem. Jak se mění náplň jeho práce?
Odpovídá výhradně za finanční řízení. Je to stále velmi důležitý úsek, ale už to není onen neuralgický bod České televize. Prostě přecházíme do normálního stavu. Televize se musí především soustředit na vysílání, na kvalitní program, to je její hlavní úkol, finance jsou prostředkem k jeho plnění.

LN Zda bývalý milicionář Lambert působil ve vysokých funkcích v rozporu s lustračním zákonem, má podle vás rozhodnout soud. Kdy to odhadujete? A jaké pak uvažujete možnosti dalšího působení pana Lamberta v ČT?
Zákony bohužel nedávají jednoznačnou odpověď, myslím, že tou situací je překvapena řada lidí, jak politiků, tak právníků. Těch, kterým je všechno jasné, je stále méně. Jak jsem slíbil, na soud se obrátíme v pátek 2. března.

LN Řízení programu jste přechodně vyhradil sobě a Markétě Luhanové, kdy myslíte, že by program mohl dostat řádného ředitele?
Chci toto místo obsadit co nejdříve - v horizontu několika týdnů.

LN Jak se za dobu vašeho vedení celkově zlepšil program ČT? A kde jsou ještě rezervy?
Myslíte si, že se zlepšil? Tak předně už vysíláme 90 hodin denně na čtyřech kanálech. Dva - ČT 24 a ČT 4 Sport - jsou sice nové, ale na televizním trhu už zaujaly výrazné místo. Vysíláme jak analogově, tak digitálně. V roce 2006 nabídla ČT více než 7503 hodin premiér, což představovalo 43%celkové vysílací plochy programů ČT1 a ČT2. Podíl pořadů určených dětským divákům se loni oproti roku 2005 rovněž zvýšil a přesáhl 10% hranici. Podíl současné nezávislé tvorby vzrostl loni na ČT1 o téměř 7 %. Na vysílacím schématu s pevnými časovými osami pracujeme průběžně a nabízíme v něm nové pořady pro děti, dokumenty a další vzdělávací pořady - a chtěl bych jich ještě víc. Vysíláme ale i poklady zlatého televizního archivu. O ty si ostatně diváci stále píší. Tradiční místo ve vysílání mají původní české seriály, patří k divácky nejoblíbenějším. Jako jediná celoplošná televize nabízí ČT koncerty vážné hudby a pravidelně se věnuje všem kulturním událostem. Pominout nelze ani přímé přenosy významných sportovních i společenských událostí, dlouhodobý kulturně vzdělávací projekt Největší Čech či dokumentární cykly, nové formáty zábavných pořadů, publicistické magazíny, ale i několik úspěšných talk show. Podařilo se nám zaujmout jak dospívající mládež, tak starší generaci a celotýdenním, živě vysílaným poledním magazínem i mladé ženy, hlavně maminky. Skvělý ohlas měl i velký projekt StarDance. Samozřejmostí jsou pořady pro menšiny. O úspěchu pořadů ČT, zejména dokumentárních, svědčí počet ocenění za poslední tři roky: 386, z toho 65 v zahraničí.

LN Hospodaření ČT je čtvrtým rokem vyrovnané, výdaje na původní tvorbu se údajně zvyšují. Kde se peněz nedostává? Co třeba digitalizace archivu?
Vyrovnaný rozpočet nepovažuji za žádný zázrak, je to rutina každé rozpočtové organizace. To jen naši předchůdci nerespektovali reálnou situaci a přešli do ztráty a mnozí, kteří dnes poměry v ČT kritizují, jim tiše přihlíželi. Mohu říci, že jsme díky pevnému finančnímu režimu schopni dát víc peněz do výroby pořadů a také víc investovat do techniky, to je pravda. Digitalizaci archivu vůbec nezvažujeme, není v našich zákonných povinnostech ani možnostech - z poplatků ani výnosů ji financovat nemůžeme. Zato přechod na digitální vysílání financovat musíme a to předpokládá, že budeme po určitou dobu šířit programy oběma způsoby, analogově i digitálně, abychom pokryli celé území tak, jak nám přikazuje zákon. To jsou velké náklady navíc, na které musíme být připraveni.

Autor:

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč