Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přečtěte si usnesení, které umožnilo vražedkyni ze Žďáru cestu z léčebny

Česko

  14:30aktualizováno  19:01
PRAHA - Pouhých pár vět na jednostránkovém soudním usnesení. Tak vypadá dokument, který posvětil žďárské vražedkyni cestu z léčebny do ambulantní péče. Přečtěte si soudní rozhodnutí, které server Lidovky.cz získal od Okresního soudu v Opavě.

Policisté přivádějí 15. října k jihlavskému okresnímu soudu ženu, která v úterý ubodala ve Žďáru nad Sázavou studenta a další tři lidi zranila. Obviněna byla z vraždy a braní rukojmích, soud má rozhodnout o jejím vzetí do vazby. foto: ČTK

‚Byl to hrdina.‘ Stovky lidí se rozloučily se zavražděným studentem

Do smuteční síně na Zelené hoře přišli rodině vyjádřit účast Petrovi spolužáci...

Soudní rozhodnutí včetně samotného projednávání případu šestadvacetileté psychicky nemocné ženy, která minulé úterý vtrhla do střední školy ve Žďáře nad Sázavou, poranila nožem tři dívky a smrtelně zranila šestnáctiletého studenta, jenž je přišel bránit, kritizovala ministryně spravedlnosti Hana Válková (ANO). Orlová se po podobném útoku, který se odehrál před dvěma lety v Havířově, léčila v Opavě. V únoru ji ale soud propustil do ambulantní péče. Nyní jí policisté obvinili z vraždy a hrozí jí až doživotní trest.

„Bohužel dospívám k závěru, že soud zřejmě nepostupoval dostatečně důkladně, když zkoumal, zda pobyt pacientky v případě jejího propuštění na svobodu bude, či nebude nebezpečný. Dokazování mohlo proběhnout důkladněji,“ prohlásila minulý týden Válková.  

K TÉMATU:

Kritizovala, že soudci opavského soud podle všeho vycházeli při posuzování případu pouze z vyjádření lékařů opavské psychiatrické léčebny a nepožádali například o nezávislý posudek. Případ navíc podle Válkové řešili velmi krátkou dobu zhruba 30 minut a spis s jejich rozhodnutím je bez písemného odůvodnění a velmi stručný. Proti Válkové se ostře vyhradila Soudcovská unie, podle níž ministryně překročila zákon i ústavu. 

Usnesení, které vydal Okresní soud v Opavě v případu Barbory Orlové.

O stručnosti textu se přesvědčil i server Lidovky.cz, který má dokument k dispozici. V usnesení je pouze uvedeno, že se mění předchozí rozhodnutí soudu a žena může opustit léčebnu. K tomu je vysvětleno, proč není třeba písemně vyhotovovat odůvodnění verdiktu, které zaznělo v soudní síni.

Škola už studenta navrhla na cenu Michala Velíška. Uděluje ji každoročně nadace...
Premiér Bohuslav Sobotka (vlevo) v doprovodu starostky Žďáru nad Sázavou Dagmar...
Vyznamenaný policejní vyjednavač
Policisté přivádějí 15. října k jihlavskému okresnímu soudu ženu, která v úterý...

„...písemné vyhotovení usnesení neobsahuje odůvodnění, neboť osoby oprávněné podat stížnost se po jeho vyhlášení výslovně vzdaly práva stížnosti, prohlásily, že netrvají na vyhotovení odůvodnění, a žena prohlásila, že si nepřeje, aby v její prospěch podaly stížnost jiné oprávněné osoby,“ uvedl soudce Petr Polák. Léčebnu opustila letos v únoru.

ČTĚTE TAKÉ:

Šestadvacetiletá pachatelka byla za žďárskou tragédii obviněna z vraždy a braní rukojmí, za což jí hrozí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest. V trestním rejstříku už má jeden podobný delikt. Před dvěma roky přišla do základní školy v Havířově, kde nožem napadla v jídelně vychovatelku. Sedmiletou školačku si poté vzala jako rukojmí. Po hodině dítě osvobodili policisté. Místo ve vězení skončila v psychiatrické léčebně, kde jí diagnostikovali schizofrenii.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!