Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Před spaním

Česko

POSLEDNÍ SLOVO

Vnímám naplno kauzu Morava, Tlustý a spol., jak z médií, tak od jiných novinářů, kteří po mně chtějí vyjádření do nejrůznějších anket na téma: Co si myslím o etice novinářské práce – a vedle toho, abych se uklidnil a zahnal těžké sny, listuji před spaním dva tisíce let starým spisem Mistra Suna O válečném umění.

Praví se tam třeba: Základem umění válečného je lest.

No, to jsem si nevybral zrovna správnou větu na odvedení myšlenek. Co jiného než lest kolega Kroupa s poslancem Tlustým stvořili ve výřivce českokrumlovského penzionu? A Kroupa navíc lest tuplovanou, když si při osnování této lsti ještě povídavého poslance nahrával. Lest ostatně podle svých slov osnoval i exposlanec Morava, když si Tlustého fotografie kupoval a vlastní na letišti s dcerou zelené poslankyně Zubové objednával. Rozdíl mezi lstí osnovanou a lstí coby výmluvou, že jsem na lest naletěl, naštěstí Mistr Sun nerozvíjí. Ach jo, rychle od téhle pasáže dál!

Listuji až k pasáži o zvědech. Praví se v ní – volně převyprávěno – že zvědi jsou vnitřní, vnější, obrácení, poražení a vítězní, přičemž obrácení jsou nejcennější, protože jsou to vlastně, řečeno moderní terminologií, double-agenti.

No, to jsem taky zrovna šťastně nezvolil; hned se mi na stránky opět valí tlustý Tlustý ve sprše se štíhlou figurantkou a se spokojeným úsměvem, jak to svým kolegům lstivě nandá, až se zjistí, že byl agentem těch druhých. Kroupa se neusmívá, přestože je v té chvíli taky double-agentem. Navenek ve službách Tlustého, uvnitř ve službě obecného blaha. Huš! Zmizíte už?

Tohle je zajímavá pasáž. Před dvěma tisícovkami let v době Válčících států (403–221 před naším letopočtem), kdy Mistr Sun svůj traktát psal, sice ještě neexistovali vojenští psychologové, ale chytří vojevůdci už věděli o válečné psychologii téměř vše. Píše se tu například: Je-li nepřítel zuřivý, rozdráždi ho ještě víc. Nevěří-li si, vzbuď jeho pýchu.

Co se od té doby změnilo? Vůbec nic. Na stránky mi tentokrát vleze Topolánek, hřmící na sjezdu zelených, jak vyčistí Augiášův chlív a o pár dní později vyhrožující, že nedojde-li k očistě strany, nebude možná už lídrem. Tlustý se v pozadí opět směje: Přesně tohle přece chtěl! A je tu opět i mladý Morava. Tentokrát se šťastně chlubí, jakou cenu má pro svou stranu, že dokáže sehnat správné informace pro negativní motivaci neposlušných, aniž by tušil, že si právě, jak se teď s oblibou říká, nabíhá na vidle. Usnu dnes vůbec, aniž by se mi o tomhle panoptiku zdálo?

Tahle pasáž je možná taková neutrální. Mistr Sun píše: Jsi-li desetkrát silnější než nepřítel, obklič ho. Jsi-li pětkrát silnější, napadni jej. Jsi-li dvakrát silnější, rozděl jeho vojsko. Jsi-li stejně silný, bojuj. Zjistíš-li, že je silnější on, vyhni se boji. Změň strategii a zkus se dohodnout, zda není rozumnější rozdělit se.

Listuji dál a hledám nějaký dovětek pro situaci co dělat, když se nepřátelské vojsko pustí samo do sebe. Nic nenacházím. Nejspíš to bylo v době Mistra Suna nemyslitelné. Zaplaťbůh! Aspoň Paroubka jsem pro dnes ušetřen…

***

Listuji dál a hledám nějaký dovětek pro situaci co dělat, když se nepřátelské vojsko pustí samo do sebe. Nic nenacházím. Nejspíš to bylo v době Mistra Suna nemyslitelné.

Autor: