Úterý 27. října 2020svátek má Šarlota, Zoja, Zoe 7 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Předčasné volby v říjnu nebudou, Klause to rozzlobilo

Soudkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová na archivním snímku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová na archivním snímku | foto: ČTK

BRNO Ústavní soud odložil vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vyhlášení voleb do Poslanecké sněmovny. Podle soudkyně Ústavního soudu Elišky Wagnerové to znamená, že se předčasné volby do Poslanecké sněmovny, ohlášené na počátek října, mohou konat až později.

Ústavní soud tak rozhodl na základě stížnosti poslance Miloše Melčáka proti zákonu o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny a rozhodnutí prezidenta o vyhlášení předčasných voleb. Usnesení zveřejnil na webových stránkách.

Miloš Melčák.

Soud rozhodl o odkladu kvůli závažnosti problému. Potřebuje více času na prozkoumání věci. "Nový termín voleb bude možno stanovit až na základě konečného rozhodnutí Ústavního soudu," uvedl předseda soudu Pavel R

Co rozhodl soud

Ústavní soud podle svého usnesení neshledal důvody k odmítnutí Melčákovy stížnosti, v níž poslanec poukazoval na to, že má podle Listiny základních práv a svobod nárok na nerušený výkon veřejné funkce.

Rozhodnutí prezidenta Klause o vyhlášení předčasných voleb 9. a 10. října shedal soud jako zásah orgánu veřejné moci do základní práv poslance Melčáka.

Soud dále ve svém usnesení upozornil na minimální časový prostor, který mezi Melčákovou stížností a vypsaným termínem voleb nastal, a proto mu nezbylo než uplatnit odklad prezidentova rozhodnutí do doby, než bude soud moci o stížnosti řádně rozhodnout.

ychetský. Volby se měly konat 9. a 10. října.

Rozhodnutí Ústavního soudu čtěte zde

Soudkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová Lidovým novinám potvrdila, že volby počátkem října nebudou. "Volby v původně ohlášeném termínu nebudou. Nechci předjímat, ale doba, než Ústavní soud definitivně rozhodne, se dá počítat spíše v řádu měsíců, než týdnů," uvedla Wagnerová.  

Ministerstvo vnitra, které má na starosti přípravu a organizaci voleb, se zatím k verdiktu nechtělo vyjadřovat. "Rozhodnutí Ústavního soudu jsme zatím oficiálně neobdrželi. Naši právníci už ale pracují na právním výkladu tohoto rozhodnutí a analyzují, co z tohoto rozhodnutí vyplývá pro ministerstvo vnitra jako organizátora voleb," řekl zástupce ředitelky tiskového odboru ministerstva Pavel Novák.

Budou soud jednat dál?

Podle zastupujícího mluvčího soudu Vlastimila Göttingera nelze z dnešního usnesení vyvozovat, jak Ústavní soud o Melčákově stížnosti nakonec
rozhodne.

Göttinger také odmítl komentovat otázku, zda dnešní usnesení
znamená, že se volby v předpokládaném termínu neuskuteční.
Soud rozhodl o odkladu kvůli závažnosti problému. Potřebuje prý
"odpovídající časový prostor" pro úvahy.

"Nový termín voleb bude možno stanovit až na základě konečného rozhodnutí Ústavního soudu," uvedl předseda soudu Pavel Rychetský. Volby se mají konat 9. a 10. října.

"Znepokojený" prezident Klaus

Prezident Václav Klaus je rozhodnutím ÚS vážně znepokojen. "Jde o aktivistický a bezprecedentní krok, který bude mít zásadní dopad na politický systém v naší zemi, kde podle Ústavy České republiky zákonodárná moc náleží Parlamentu. Jeho důsledky je v této chvíli velmi obtížné předvídat," uvedl prezident v tiskovém prohlášení.

Prohlášení prezidenta

Jsem vážně znepokojen dnešním rozhodnutím Ústavního soudu o odkladu vykonatelnosti vyhlášení voleb do Poslanecké sněmovny, které znamená faktické odložení voleb do Poslanecké sněmovny na neurčito. Jde o aktivistický a bezprecedentní krok, který bude mít zásadní dopad na politický systém v naší zemi, kde podle Ústavy České republiky zákonodárná moc náleží Parlamentu. Jeho důsledky je v této chvíli velmi obtížné předvídat.

Jde o rozhodnutí navýsost politické, nikoli právně-legislativní. Jeho dopad budu podrobně analyzovat. Jsem připraven – spolu s ostatními – hledat na politické scéně rychlé řešení dnešním rozhodnutím Ústavního soudu vzniklé ústavně-politické krize.

Václav Klaus

Premiér Fischer nechá jednat politiky

Situaci po výroku Ústavního soudu o odkladu vyhlášení předčasných voleb musí podle premiéra Jana Fischera řešit především politici, nikoli jeho úřednický kabinet. Premiér to řekl novinářům po příletu z Polska s tím, že rozhodnutí Ústavního soudu bere na vědomí.

"Samozřejmě je to složitá politická situace, ale je to v prvé řadě pro politiky, aby o ní jednali a hledali z ní východiska," řekl premiér.

Zároveň ujistil, že administrativa a exekutiva budou fungovat dál.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek už vyzval všechny politické strany i prezidenta Václava Klause k jednání o nastalé situaci a k hledání možností, jak volby uspořádat v původním říjnovém termínu. Šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda naproti tomu vyzval politiky, aby jednali o vzniku politické vlády, která by nahradila úřednický kabinet.

, ,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!