Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přednášejí, nebo loví rekruty?

Česko

Německé školy objíždí téměř stovka armádních specialistů. Oficiálně jsou jejich přednášky součástí hodin „politického vzdělávání“. Kritici programu mají strach, že verbují.

BERLÍN/PRAHA V německých školách se začali častěji objevovat důstojníci bundeswehru, kteří dětem přednášejí o službě v armádě. O co té armádě jde? položil si nedávno otázku i deník Die Süddeutsche Zeitung, o součást politického vzdělávání, nebo o verbování nových rekrutů? Nekladou náhodou studentům otázky typu: Už jste uvažovali o tom, čím budete? Nechcete se stát profesionálním vojákem? V poslední době kampaň bundeswehru na školách zesílila, což vedlo řadu zvlášť levicových organizací a médií k důrazným protestům. V terénu, to jest v tomto případě na školách, dnes v Německu pracuje 94 takzvaných „jugendoffiziere“, jinak speciálně vyškolených mužů i žen, kteří „umějí mluvit“, rozuměj dokážou prezentovat armádu v tom nejlepším světle. Přístup do škol mají oficiálně posvěcený -od ministerstva kultury. V dnešní době působí hned v pěti spolkových zemích, které s armádou uzavřely příslušné smlouvy o spolupráci. Oficiálně jsou přednášky a exkurze skutečně součástí „politického vzdělávání“, kritici programu ale zpochybňují objektivitu toho, co se dětem prezentuje. Podle nich jde o jasnou snahu verbovat nové rekruty.

Jednou z důstojnic působících ve školách je Andrea Schulzeová, která vystudovala pedagogiku a tři roky školila nové rekruty a vojáky, kteří pak odešli sloužit do Afghánistánu. V rozhovoru pro časopis Focus řekla, že do školy „přichází na pozvání učitele“, který ji nebo její kolegy většinou pozve ve chvíli, kdy se svými žáky probírá téma spjaté právě s armádou. „Jsou to hodiny politologie, ve kterých se mluví například o spolupráci Německa s NATO nebo se Spojenými státy,“ řekla Schulzeová.

Kritici jsou jiného názoru a často citují příklad ze Šlesvicka-Holštýnska, kde vojáci nechali nezletilé děti při exkurzi v kasárnách doslova „řádit“ na střeleckém simulátoru. Různá zájmová sdružení a postkomunistická Levice rozjely nedávno kampaň, jejímž cílem je učinit podobným přednáškám armádních expertů přítrž. „Bundeswehr pryč z našich škol!“ zní jejich heslo.

Tábor nespokojenců se nedávno rozrostl o stranu Zelených, jejichž frakce v Meklenbursku-Předním Pomořansku před několika týdny v oficiálním prohlášení konstatovala: „Obecné politické vzdělávání není věc armády.“

Politici k tomu dodali, že by bylo fér, kdyby byla k takovým diskuzím přizvána i protistrana, v tomto případě pacifisté.

Autor:

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...