Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Předplatné, nová cesta k hudbě

Česko

Podíl legálních stažení hudby na celkových tržbách hudebního průmyslu v Česku je méně než tři procenta

PRAHA Zákazníků internetových obchodů s legální hudbou přibývá, ale v celkovém prodeji hudby je to stále jen kapka v moři. Příjmy hudebního průmyslu neustále klesají kvůli oblibě stahování hudby z internetových výměnných sítí.

Během ročního působení na českém trhu se největšímu obchodu s digitální hudbou i-legálně.cz podařilo prodat 220 tisíc skladeb. „Naše stránky navštíví týdně průměrně pětačtyřicet tisíc lidí,“ řekl Petr Peřina, marketingový manažer i-legálně.cz.

Předplatné hudby? Zatím ne

Obchody tak hledají k zákazníkům další nové cesty. Jednou z nich je i model hudby za předplatné, kdy si zákazníci zaplatí přístup do katalogu hudby na určitou dobu a za tento paušál může neomezeně stahovat a poslouchat cokoli. Rozvoji zatím brání komplikovaná vyjednávání s vydavateli.

„Shrnu-li podmínky hudebních vydavatelů, dostáváme se na cenu kolem pěti set korun za měsíc předplatného,“ řekl obchodní manažer i-legálně Marek Sedlák. „Naše představa je předplatné v ceně jednoho alba, tedy kolem dvou set padesáti korun,“ vypočítává Sedlák. Podle něj chce předplatné obchod nabídnout, záleží ale na podmínkách, které se podaří vyjednat s hudebními vydavateli.

Problémem je DRM

Velkou bariérou je podle obchodníků správa digitálních práv (Digital Rights Management, DRM). Ta brání volnému kopírování skladeb a přináší i další restrikce.

„Cesta bez DRM je jediná možná, o tom jsem zcela přesvědčen,“ řekl LN Vít Janiš, manažer internetového obchodu AllMusic.cz. Ten vyřizuje asi sto objednávek denně a jeho měsíční obrat činí přibližně sto tisíc korun. „Trend je poslední dobou výrazně vzestupný, v příštím měsíci bychom mohli tuto cifru zdvojnásobit,“ dodává Janiš. Obchody už nabízejí některé skladby bez DRM (například od Supraphonu). „Od ledna budeme nabízet bez ochrany DRM skladby od EMI,“ řekl Peřina. Právě firma EMI zareagovala jediná na apel šéfa Applu Steva Jobse, který vyzval společnosti k opuštění tohoto typu ochrany.

***

Jak se dá legálně stáhnout hudba z internetu

V Česku fungují tři internetové obchody s hudbou - i-Legálně (provozuje DVC International), Allmusic.cz (provozuje Vltava Stores) a t-zones (provozuje mobilní operátor T-Mobile) Hudba stahovaná z těchto obchodů je chráněna tzv. Správou digitálních práv (Digital Rights Management, DRM). DRM omezuje kopírování skladeb na jiné počítače, případně počet jejich vypálení nebo počet synchronizací s osobním hudebním přehrávačem. V internetových obchodech je možné si stáhnout jednotlivé skladby a není nutné kupovat celá alba. Podle i-Legálně.cz lidé ale kupují spíše alba jako celek, naopak zákazníci Allmusic.cz jdou právě po jednotlivých písničkách. Obchodů s hudbou se chytili i mobilní operátoři a výrobci telefonů - T-Mobile provozuje své vlastní t-zones, i-Legálně provozují obchod pro hudební telefony společnosti Nokia. Svůj hudební obchod zvažuje i operátor Vodafone.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!