Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česko čeká větrný týden, na horách připadnou desítky centimetrů sněhu

ilustrační snímek foto: Václav Šlauf, MAFRA

Po většinu týdne bude v České republice větrno, což může působit komplikace zejména v energetice, meteorologové vydali výstrahu. Objeví se dešťové a smíšené srážky, ve vyšších polohách i sníh. Na horách se budou tvořit závěje a sněhové jazyky, lze tak předpokládat problémy v dopravě. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
  11:40

V pondělí bude proměnlivá, převážně velká oblačnost. Od severozápadu přijde občasné sněžení nebo sněhové přeháňky, v oblastech s nižší nadmořskou výškou srážky smíšené nebo dešťové. Na horách bude sněžení trvalejší a místy vydatnější. Nejvyšší teploty dosáhnou 4 stupňů, na horách kolem -3. Bude vát čerstvý jihozápadní, postupně západní vítr s nárazy kolem 20 metrů za sekundu, na horách 20 až 30 m/s.

ČHMÚ vydal výstahu před silným větrem s platností od pondělí do úterý pro celé území republiky. Může dojít k poškození stromů, drobným škodám na budovách a komplikacím v dopravě. Meteorologové doporučují zajistit okna, dveře a odstranit nebo upevnit volně uložené předměty. Lidé mají dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel, na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií

Před sněhovými jazyky a závějemi meteorologové varují v polohách nad 800 metrů. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí od pondělí do čtvrtka v Libereckém, Královéhradeckém, Olomouckém a Moravskoslezském kraji. ČHMÚ upozorňuje na nebezpečné podmínky na silnicích a doporučuje sledovat dopravní zpravodajství, v horách pak pokyny Horské služby.

I ve zbytku republiky od pondělí do čtvrtka meteorologové očekávají tvorbu sněhových jazyků. Upozorňují na možnou nesjízdnost některých komunikací a nabádají ke zvýšené opatrnosti při řízení.

V noci na úterý bude proměnlivá, převážně velká oblačnost. Na většině území se objeví občasné sněžení nebo sněhové přeháňky, v níže položených lokalitách opět i srážky smíšené nebo dešťové. Na horách bude sněžení trvalejší a místy vydatnější. Nejnižší teploty se budou pohybovat v rozmezí +2 až -2 stupňů Celsia. Čerstvý severozápadní vítr bude vát s nárazy 15 až 20 m/s, na horách kolem 25 m/s. K ránu bude vítr částečně slábnout.

V úterý přes den bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, na většině území, občasně sněžit bude jen místy, v horách budou sněhové přeháňky trvalejší. V polohách s výškou pod 400 m budou srážky smíšené nebo dešťové. Nejvyšší teploty dosáhnou až 4 stupňů. Přijde čerstvý severozápadní, později západní vítr místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách až 25 m/s. K večeru bude vítr částečně zesilovat.

Ve středu meteorologové očekávají proměnlivou, převážně velkou oblačnost, místy sněhové přeháňky nebo sněžení, na horách trvalejší. V polohách pod 500 m i srážky smíšené nebo dešťové. Nejnižší noční teploty klesnou k -2 stupňům. Nejvyšší denní teploty vyšplhají k 6 stupňům. Přetrvá čerstvý západní až severozápadní vítr, místy s nárazy kolem 15 až 20 m/s, na horách kolem 25 m/s.

Ve čtvrtek bude proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy sněhové přeháňky nebo sněžení, na horách trvalejší. V nižších oblastech budou srážky smíšené. Nejnižší noční teploty klesnou k -2 stupňům. Nejvyšší denní teploty nepřekročí 5 stupňů. Západní až severozápadní vítr bude vát s nárazy 15 až 20 m/s, na horách kolem 25 m/s bude k večeru částečně slábnout.

V pátek lze očekávat oblačno až zataženo, zpočátku místy polojasno a ojediněle se sněžením. Postupně od západu bude sněžení četnější a v Čechách přecházející v déšť kromě hor. Nejnižší noční teploty klesnou k -4 stupňům Celsia. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat v rozmezí 1 až 5 stupňů.

Vyhlídka počasí od soboty do pondělí:
Bude oblačno až zataženo, občas déšť, na horách většinou sněžení. Postupně částečně ubude oblačnosti a místy se objeví déšť nebo přeháňky, zpočátku jen na horách, v závěru od středních poloh srážky sněhové. Nejnižší noční teploty klesnou k -2 stupňům, při zmenšené oblačnosti, zejména v závěru období až k -8 stupňům. Nejvyšší denní teploty nepřesáhnou 6 stupňů.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv
Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat