Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Předseda u prezidenta

Česko

Přijel jeden z šéfů EU, Klaus váhal, jak mu říkat

PRAHA Do české metropole přijel z Bruselu Herman Van Rompuy, a prezident Václav Klaus měl starosti.

Prezident se přiznal, že váhal, jak tohoto politika, který dorazil na svou první oficiální návštěvu Česka, titulovat. Pouze pan Van Rompuy, stálý předseda Evropské rady, nebo prezident Evropské unie? Funkce takzvaného prezidenta EU a unijní ministryně zahraničí vznikla s Lisabonskou smlouvou. Klaus patřil k jejím nejostřejším kritikům a podepsal ji jako vůbec poslední evropský vůdce. Kromě jejího obsahu nebyl nadšený právě z těchto dvou funkcí. „O těchto dvou postech si zatím nemyslím vůbec nic,“ prohlásil nedávno Klaus.

Premiér Jan Fischer v tom měl včera na rozdíl od Klause jasno. Během vystoupení před novináři o Van Rompuyovi mluvil jako o prezidentovi EU (i když jeho mluvčí předtím Belgičana uvedl jako stálého předsedu Evropské rady).

A jak vše vyřešil Klaus? To ví jen on sám, oba předstoupili před novináře jen na pár vteřin, podali si ruce, ale jejich tichá konverzace se nedala zaslechnout. Schůzka trvala jen půl hodiny. Co bylo jejím obsahem, Hrad nezveřejnil.

Pokračování na straně 3

Předseda u prezidenta. Přijel jeden...

Dokončení ze strany 1 Dobrý den, pozdravil na tiskové konferenci lámanou češtinou přítomné novináře a premiéra Jana Fischera nový prezident Evropské unie Herman Van Rompuy. To byl asi jediný okamžik, kdy se během svého vystoupení pousmál. Když byl tento belgický politik v listopadu zvolen do prestižní funkce stálého předsedy Evropské rady, psalo se o něm sice jako o schopném vyjednávači, více komentářů ho však označovalo za „šedou úřednickou myš“. A nutno říci, že Herman Van Rompuy působil během své včerejší návštěvy Prahy spíše „šedivě“. Přísný pohled, na tváři žádný náznak úsměvu ani jiných emocí, ruce pevně sepnuté před sebou.

Český premiér Jan Fischer vedle něj působil mnohem uvolněněji a přirozeněji. Fischer i Van Rompuy před novináře předstoupili uprostřed svého jednání. Oba přečetli prohlášení, které měli připravené. Zatímco na českém premiérovi bylo vidět, že se drží jen bodů, které měl na papírech uvedené, nový evropský prezident své dvě strany přečetl v angličtině slovo od slova. Pravda ale je, že jakkoli svým chováním působí Van Rompuy zakřiknutě, jeho hlas není tichý a váhavý, jak by se dalo očekávat, ale naopak zní silně a rozhodně. S předsedou vlády se Van Rompuy sešel v poledne, v půl třetí se pak přesunul na Pražský hrad, kde ho čekal prezident Václav Klaus. Známý euroskeptik a velký kritik Lisabonské smlouvy se již před schůzkou nechal slyšet, že se s tímto „vysokým funkcionářem EU“ v pohledu na dnešní Evropskou unii těžko shodne. „Já přijmu tohoto vysokého představitele Evropské unie, jako jsem celá léta přijímal další vysoké funkcionáře. Že mám zcela jiný názor na to, jak by měla Evropská unie vypadat, než on, to je věc druhá,“ vyjádřil se předem k setkání Klaus. Jak dodal, schůzka s Van Rompuyem na jeho kritických názorech na vývoj v sedmadvacítce nic nezmění. Stálý předseda Evropské rady přijel do České republiky pouze na zdvořilostní a informační návštěvu, prozradil ale, že zde byl již dříve několikrát soukromě. Praha byla poslední zastávkou během jeho dvouměsíční série návštěv v evropských metropolích. Zatímco Pražský hrad obsah jednání obou politiků nekomentoval a nekonala se ani tisková konference, úřad premiéra byl sdílnější. Jan Fischer tak prozradil, že s novým unijním prezidentem probírali zejména hospodářskou strategii Evropské unie do roku 2020, boj s klimatickými změnami či pomoc zničenému Haiti. „Prezidenta Evropské unie jsem seznámil s ekonomickou situací České republiky. S hlavní prioritou vlády, to znamená konsolidace veřejných financí, restriktivní fiskální politika,“ nechal se slyšet český premiér. Pokud jde o hlavní zahraničněpolitické téma hovoru, situaci na Haiti, Van Rompuy zdůraznil, že Evropská unie bude „s odhodláním“ pracovat na odstranění následků otřesů. Unie už přislíbila na bezprostřední humanitární pomoc a následnou rekonstrukci 429 milionů eur. Přesto ji za „nedostatečnou aktivitu“ nedávno v Praze zkritizoval právě Václav Klaus a jeho polský protějšek Lech Kaczynski.

***

Průzkum * S členstvím Česka v EU jsou spokojeny téměř dvě třetiny (65 %) Čechů a téměř tři čtvrtiny (73 %) lidí cítí sounáležitost s Evropou. * Skoro tři pětiny lidí si myslí, že ČR nehraje v EU aktivní roli, není schopna uplatnit svá stanoviska. Zdroj: STEM, leden 2010

Autor:

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....