Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Hamáček v reakci na volební debakl rezignoval na post předsedy ČSSD. Maláčová chce jeho místo

Sociální demokraté klesli pod pět procent, do Poslanecké sněmovny se nedostali. Jan Hamáček opouští post předsedy strany. (9. října 2021) foto: Michal Turek, MAFRA

Ministr vnitra Jan Hamáček rezignoval na funkci předsedy ČSSD. Zájem vést stranu oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, který je nyní místopředsedkyní sociální demokracie. Volební sjezd ČSSD má být 10. prosince. Strana v říjnových volbách propadla, získala v nich jen 4,65 procenta hlasů a vypadla ze Sněmovny.
  16:14aktualizováno  18:48

Maláčová byla lídryní kandidátky sociální demokracie ve volbách v Praze a v kampani vystupovala společně s bývalým šéfem Zelených Matějem Stropnickým jako „hustá dvojka“.

Jednání předsednictva ČSSD, na němž Hamáček potvrdil to, co avizoval hned po volbách, se koná online. Hamáček i Maláčová kvůli tomu opustili předčasně opustili jednání vlády.

Hamáček vsadil na vládu s Babišem, voliči se odvrátili

Jan Hamáček

Hamáček plánuje v sociální demokracii pokračovat jako řadový člen. Funkci předsedy sociálních demokratů zastával od února 2018.

Vsadil na účast ve vládě s hnutím ANO Andreje Babiše, kterou tolerovali komunisté. A na to nakonec jak ČSSD, tak KSČM doplatily debaklem ve volbách.

„Za největší průšvih považuji to, že se to předsednictvo schází teprve čtrnáct dnů po volbách. Přijde mi úplně strašné, že jsme si o tom s vedením strany dosud ani nezačali povídat,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz bývalý místopředseda strany Michal Šmarda.

Striktně vylučuji fierlingerovskou politiku směrem ke KSČM, říká Šmarda

 „Pokud ten sjezd nebude velmi rychle, tak je to faktická smrt sociální demokracie,“ varoval starosta Nového Města na Moravě.

Netolický: Neuvažuji o tom, jsem politik regionální

V čele ČSSD podle něj musí být člověk, který dokáže získat mandát od voličů, který má zkušenosti ze všech pater politiky a který má jasnou vizi, co se sociální demokracií udělá. Takovým člověkem je podle něj pardubický hejtman Martin Netolický. Ten ale iDNES.cz řekl, že kandidovat na předsedu strany nebude.

„Ne, neuvažuji o tom, jsem politik regionální. Nedovedu si představit skloubit práci hejtmana a řízení strany. Už jsem to i řekl a nejsem Andrej Babiš, abych měnil často názory,“ uvedl hejtman.

Skončit má celé vedení, říká Netolický. Vést ČSSD nechce ani on, ani Petříček

Na jarním sjezdu ČSSD, kde Hamáček porazil Tomáše Petříčka a nechal ho vzápětí vyhodit z vlády, byl právě Netolický jedním z hlavních kritiků spolupráce s ANO Andreje Babiše.

Roli zachránce ČSSD neplánuje ani bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Na předsedu sociální demokracie kandidovat nebudu. Rád pomůžu novému vedení,“ uvedl pro iDNES.cz Petříček.

Hamáček v pondělí po jednání ústředního krizového štábu odmítl komentovat, kdo by měl podle něj stranu vést. Měl by to být podle něj někdo, kdo dokáže vrátit ČSSD po příštích volbách do Sněmovny.

Mohlo by vás zajímat