Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Předvolební 1. máj: v souboji o levnější pivo vyhrála ODS

Česko

  18:29
PRAHA - Oslavy 1. máje byly letos v Praze klidné. Policie neměla důvod zasahovat a už dopoledne mohla začít z ulic stahovat připravené posily. Z ohlášených pochodů se uskutečnil pouze jeden, zhruba 200 anarchistů se vydalo z náměstí Republiky na Střelecký ostrov.

Pražský mítink ODS na Petříně foto: ČTK

Většina akcí nepřilákala mnoho lidí. Tisíce jich přišly jen na Petřín, kam první květnový den tradičně míří zamilovaní a kam na svou oslavu jara a měsíce lásky lákala pražská ODS.

Stovky příznivců KSČM se sešly ráno na Výstavišti, několik set lidí navštívilo předvolební mítink sociálních demokratů na náměstí Míru.

1. máj ve světě

Ve světě byl nejbouřlivější 1. máj v Řecku. Slzný plyn použili policisté v Aténách a Soluni. Tisíce Řeků protestovaly proti chystaným úsporným opatřením, která mají pomoci zemi vybřednout z vážné finanční krize. Rušno bylo i v Německu, v Hamburku bylo už v noci zraněno 17 policistů a zatčeno nejméně devět demonstrantů. Asi 200 lidí tam zapalovalo hranice a házelo po policistech láhve a kameny.

V Praze mělo původně na pořádek dohlížet na tisíc policistů, policejní psi i policisté na koních. Připravena byla také dopravní policie, v akci byli členové policejního antikonfliktního týmu. Polovinu z mužů nastoupených do služby policie během dne stáhla, po 15:00 pak přešla do klidnějšího režimu zvýšeného dohledu.

Méně příznivců než v minulých letech přišlo na náměstí Jiřího z Poděbrad podpořit krajní pravici. Zatímco loni se v Brně sešlo na pět stovek sympatizantů Dělnické strany, dnes předseda nástupnické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vadas promlouval jen ke stovce posluchačů.

Dělnickou stranu v únoru zrušil kvůli xenofobii a rasismu v programu Nejvyšší správní soud, dnes se její bývalí členové sešli pod novou značkou DSSS. Někteří z nich s sebou vzali i prapory zrušené strany. Demonstrace skončila bez incidentů asi po hodině a půl, strana upustila od plánovaného pochodu do centra města. Policisté zkontrolovali účastníkům doklady.

Průvod zhruba dvou stovek anarchistů došel z náměstí Republiky na Střelecký ostrov. Na náměstí Jana Palacha se cestou odehrál jediný incident, když anarchisté bodyguardy štábu televize Nova považovali za příznivce krajní pravice. Strkanici uklidňoval antikonfliktní tým policie. Žádný z aktérů potyčky se později nedožadoval dalšího vyšetřování.

Komunisté vzpomínali na Výstavišti
Větší účast zaznamenali pořadatelé mítinků parlamentních stran, ani na těchto shromážděních se ale nesešlo tolik lidí jako v minulých letech. Letos se jich navíc neúčastnili šéfové stran, všichni dali přednost volební kampani v regionech.

Komunisty na Výstavišti pozdravili pražští volební lídři Richard Dolejš a Marta Semelová. Mezi soudruhy zavítal i předlistopadový generální tajemník tehdejší KSČ Miloš Jakeš. Rozdávalo se mimořádné májové vydání Haló novin, samolepky s nápisem "Volte KSČM", k dostání byly i tiskoviny jako Slovanská vzájemnost.

Miloš Jakeš na mítinku KSČM 1. května 2010 na Výstavišti

Do shromáždění KSČM v Hradci Králové, kterého se účastnilo několik set lidí, vhodil někdo dýmovnici. Nikdo přitom nebyl zraněn, nevznikly žádné škody. Program se jen na několik minut přerušil.

Sociální demokracie prodávala dražší pivo  než ODS
Ministr vnitra Martin Pecina, který vede pražskou kandidátku sociálních demokratů, rozdával propagační materiály, oranžové růže a balonky spolu s předsedou pražské ČSSD Petrem Hulinským na náměstí Míru. Podpořit je přišel také ministr zahraničí Jan Kohout. Někteří sympatizanti ČSSD, kterých přišly stovky, byli zklamáni, že pivo se prodává za 20 korun, ne za dvě, jako tomu bylo na nedávném mítinku ČSSD v Ostravě.

Za 10 korun bylo pivo na Petříně, kam pozvala své příznivce pražská ODS v čele s primátorem Pavlem Bémem na oslavu začátku měsíce lásky. Návštěvníky ODS vítala už na Újezdě, kde v infostánku u dolní stanice lanovky rozdávaly hostesky letáky a volné vstupenky do bludiště nebo na rozhlednu. Na kopci pak děti dostaly modré a bílé balonky.

Mítink ODS na Petříně

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat