Provzdušňovací věže již najely do plného provozu a od pondělí začali vodohospodáři v oblasti přítoku také s aplikací síranu železnatého. Hygienici přesto varují: sinice nabírají na síle. V některých lokalitách už chybí jen stupeň, aby voda přestala být vhodná ke koupání. „Čerstvé výsledky z odběrů budeme znát ve čtvrtek. Těžko odhadovat, co nastane, ale spíš předpokládáme další rozvoj sinic,“ obává se Miroslav Staněk z Krajské hygienické stanice v Brně.
Očistnou kúrou prochází také Plumlovská přehrada. Obdobně jako ještě nedávno brněnská nádrž je i ta v současnosti vypuštěná, aby vodohospodáři mohli odtěžit nánosy bahna, v němž jsou uloženy živiny pro sinice. „Další opatření ale už nebudou totožná s těmi v Brně,“ upozornil Antonín Tůma z Povodí Moravy. Pro vyčištění Plumlovské přehrady je důležité vybudování a modernizace kanalizace a čistíren odpadních vod proti proudu říčky Hloučely, hlavního zdroje vody pro nádrž.
V té brněnské už Povodí Moravy zprovoznilo všech dvacet několikametrových aeračních věží, které jsou z větší části ukryty pod hladinou. „Vzhledem k počasí je jejich výkon na maximu,“ upozornila mluvčí společnosti Eva Grodová.
Odborníci testují i účinnost chemického boje. Poblíž začátku přehrady u Veverské Bítýšky vybudovali zařízení, které má pomáhat vysrážet především sloučeniny fosforu, jimiž se sinice živí. „Do vody zatím sypeme minimální množství síranu železitého, zařízení je v testovacím provozu,“ zdůraznil Jan Moranga z povodí. Proti chemické válce protestovali ekoaktivisté, kteří podali sérii protestů, v řízení na Jihomoravském kraji ale neuspěli.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy