Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přehrada se zelená, i když se ji snaží provzdušňovat

Česko

BRNO Další etapa čištění Brněnské přehrady sice začala, extremní vedra ale přejí sinicím. Voda v nádrži podobně jako i jinde v republice začíná zelenat.

Provzdušňovací věže již najely do plného provozu a od pondělí začali vodohospodáři v oblasti přítoku také s aplikací síranu železnatého. Hygienici přesto varují: sinice nabírají na síle. V některých lokalitách už chybí jen stupeň, aby voda přestala být vhodná ke koupání. „Čerstvé výsledky z odběrů budeme znát ve čtvrtek. Těžko odhadovat, co nastane, ale spíš předpokládáme další rozvoj sinic,“ obává se Miroslav Staněk z Krajské hygienické stanice v Brně.

Očistnou kúrou prochází také Plumlovská přehrada. Obdobně jako ještě nedávno brněnská nádrž je i ta v současnosti vypuštěná, aby vodohospodáři mohli odtěžit nánosy bahna, v němž jsou uloženy živiny pro sinice. „Další opatření ale už nebudou totožná s těmi v Brně,“ upozornil Antonín Tůma z Povodí Moravy. Pro vyčištění Plumlovské přehrady je důležité vybudování a modernizace kanalizace a čistíren odpadních vod proti proudu říčky Hloučely, hlavního zdroje vody pro nádrž.

V té brněnské už Povodí Moravy zprovoznilo všech dvacet několikametrových aeračních věží, které jsou z větší části ukryty pod hladinou. „Vzhledem k počasí je jejich výkon na maximu,“ upozornila mluvčí společnosti Eva Grodová.

Odborníci testují i účinnost chemického boje. Poblíž začátku přehrady u Veverské Bítýšky vybudovali zařízení, které má pomáhat vysrážet především sloučeniny fosforu, jimiž se sinice živí. „Do vody zatím sypeme minimální množství síranu železitého, zařízení je v testovacím provozu,“ zdůraznil Jan Moranga z povodí. Proti chemické válce protestovali ekoaktivisté, kteří podali sérii protestů, v řízení na Jihomoravském kraji ale neuspěli.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...