Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přehradu pokrývá bílé vápno

Česko

Boj za čistou vodu - Dvacet tun vápence má sinicím ubrat živiny

BRNO Boj se sinicemi v Brněnské přehradě se už nebude odehrávat jen na papíře v kancelářích a ve zkumavkách v laboratořích. Včera poprvé vypukl přímo v terénu: Letadla začala břehy částečně vypuštěné přehrady sypat dvaceti tunami vápenné směsi.

Přelety letadel jen několik metrů nad bahnitými břehy sledovala spousta lidí. „To hned tak neuvidíte. Podívejte se, jak manévruje,“ popsal svůj zážitek z úzké části pod hradem Veveří David Sedláček. Přijel se na motocyklu podívat i s přítelkyní. „Viděli jsme letadla, tak nás to zajímalo,“ dodal.

Primátor města Roman Onderka včera hrdě prohlásil: „Ve středu 21. listopadu v 9 hodin začíná boj se sinicemi ve městě Brně.“ Vápenný hydrát má pomoci zmineralizovat živiny obsažené v nánosech na dně a omezit tak jejich přísun sinicím - a v důsledku také omezit samotný růst sinic usazených nyní v bahně. Podle Antonína Tůmy z Povodí Moravy by rozprašování vápenné sloučeniny mělo skončit během dneška - včera jí stihla letadla roznést přibližně polovinu, dnes přijde na řadu zbytek.

Ještě předtím vodohospodáři společně s rybáři pátrali po uvězněných rybách a škeblích, které by snížená hladina zahubila. „Některé škeble byly veliké skoro jako dlaň,“ popisoval včera složitý postup hrázný.

Vodohospodáři připomínají, že vápnění je tradiční metoda, kterou využívali i rybnikáři, když své nádrže ve vypuštěném stavu letnili. Odborník na sinice Blahoslav Maršálek však dodává, že není definitivní - nejdříve je potřeba odstranit zdroje živin. „A stále zůstávají zásoby živin na dně,“ opakuje.

Společnost Povodí Moravy, do jejíž správy přehrada patří, však zatím s odstraněním nánosů kvůli vysokým nákladům nepočítá. Experti nyní budou zkoumat, jak se vápnění projeví, a výsledek jejich bádání bude mít vliv i na další postup. Příští rok by se buď mělo vápnění opakovat ve zcela vypuštěné nádrži, nebo je budou experti aplikovat na obnažených březích s tím, že do vody umístí provzdušňovací potrubí.

Ať už budou výsledky „práškování“, jak si akci překřtili Brňané, jakékoliv, v jednom se odborníci shodují. Zázrak se stavem jedné z nejproblémovějších nádrží v Evropě udělat nelze. Zatímco letošní posyp přehrady bude stát asi dva miliony korun, na něž se složí městská a krajská pokladna, rozsáhlejší práce v příštích letech budou stát desítky až stovky milionů. Na ně budou radnice a hejtmanství žádat také státní a evropské příspěvky.

***

Úřady přitvrdí také na březích

Tým úředníků, kteří kontrolují chataře na březích Brněnské přehrady, se rozšíří o další dva členy. Schválili to brněnští radní. Hlavním úkolem nových pracovníků budou prověrky rekreačních a dalších staveb, z nichž mohou unikat splašky do přehrady. Právě odpadní vody jsou dalším ze zdrojů živin pro sinice, které každoročně zamořují svými toxiny nádrž a hygienici musejí pravidelně zakazovat v přehradě koupání.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat