Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Překvapení. Super-G ovládl Innerhofer

Česko

GARMISCH-PARTENKIRCHEN Ten pohled na stupeň vítězů byl překvapivý. Zlatou z obřího slalomu na mistrovství světa totiž vyhrál v německém Garmisch-Partenkirchenu nečekaně Ital Christof Innerhofer. Pro něj to byla první velká medaile.

Druhé místo včera obsadil se ztrátou 60 setin sekundy Rakušan Hannes Reichelt, třetí skončil vedoucí muž Světového poháru Ivica Kostelič z Chorvatska.

Český reprezentant Ondřej Bank předvedl s vysokým startovním číslem 45 velmi dobrou jízdu a obsadil 17. místo se ztrátou 3,05 sekundy na vítězného Itala. Další čeští lyžaři Petr Záhrobský a Mark Syrovatka závod nedokončili.

„Bylo to zajímavé. Chtěl jsem to jet tréninkově, ale viděl jsem, jak ostatní jeli, bylo to brutální, tak jsem si říkal, jestli to bylo dobré rozhodnutí,“ řekl Bank, který přiznal, že měl ze sjezdovky respekt.

„Měl jsem tam pasáž, v níž jsem byl hodně rychlý, třetí nebo čtvrtý. Respekt tam byl ale velký, na superG nemám timing, nejezdím to. Kdybych to jezdil víc, vyhovovalo by mi to, ale není čas. A mám na to málo zkušeností,“ dodal nejlepší český lyžař.

Přesto umístění těsně za nejlepší patnáctkou Banka mírně zklamalo. „Mrzí mě, že to do patnáctky nevyšlo. To byl můj sen. Jsem ale spokojený, mám velké rezervy. Je to příslib do sjezdu a do všeho, na čem mi tady bude záležet,“ řekl Bank. „Hlavně že jsem si nic neudělal.“ Trať nezvládla řada favoritů Innerhofer byl dosud na MS nejlépe čtvrtý před dvěma roky ve Val d’Isere. V superobřím slalomu stál na stupních vítězů ve Světovém poháru pouze jednou, a to před dvěma lety v Aare, kde skončil třetí.

Na medailové pozice v závodech SP se 26letý lyžař prosadil čtyřikrát, vyhrál jen jednou sjezd v Bormiu v prosinci 2008.

„Nemůžu tomu vůbec uvěřit,“ kroutil v cíli hlavou Ital. „V poslední sezoně se mi moc nedařilo, ale cítím se stále lépe a lépe, tak jsem si teď řekl, že to je jednou za dva roky a že budu riskovat. Nešlo kalkulovat,“ prohlásil Innerhofer.

V cíli pak prožíval krušné chvíle. „Na náročné trati to bylo těžké a vysilující, ale to čekání, jestli mě ještě někdo předjede, bylo hodně náročné na hlavu,“ usmíval se.

Jízdu vabank opět předvedl Američan Bode Miller, který měl skvělý riskantní výkon v první polovině trati, ale po přímém agresivním nájezdu do jedné z branek se mu do ní zavlékla hůlka, o kterou přišel. Přesto ještě dokázal zrychlovat a získával další náskok na průběžné první místo, než udělal v závěru další chybu. Jízdu pak dokončil odevzdaně ve vzpřímeném postoji. I tak byl dvanáctý.

S náročnou, ledovatou, prudkou a velmi zatočenou tratí mělo problémy mnoho sjezdařů. Závod nedokončila řada lyžařů včetně olympijského vítěze v této disciplíně Nora Aksela Lunda Svindala, ale zuby si na ní vylámali i jiní favorité.

Dnes je na programu šampionátu volný den. V pátek ženy odjedou závod kombinace.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?
Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?

Podravka NATUR využívá pouze čerstvé a kvalitní suroviny, bez umělých přísad, konzervantů nebo barviv. Vyzkoušely jsme kombinaci zeleniny, koření a...