Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výhled není optimistický, ale přežili jsme i horší časy, řekl Babiš v projevu

Česko

  20:15aktualizováno  20:16
Výhled do budoucna není podle premiéra Andreje Babiše optimistický, Češi ale zvládli překonat mnohem horší období v minulém i tomto století a drželi při sobě. „Nemám obavy, že bychom si nedokázali poradit se vším, co přijde,“ řekl v projevu v den výročí vzniku samostatného Československa. Vzpomněl také na nemocného prezidenta Miloše Zemana.

Premiér svůj projev přednesl v den, kdy obvykle vystupuje při udělování státních vyznamenání na Pražském hradě prezident. Letos se ceremoniál kvůli hospitalizaci Miloše Zemana nekoná. Podle Babiše by lidé měli prezidentovi popřát co nejrychlejší uzdravení. „Toto je přesně ten moment, kdy bychom měli zkrotit naše případné antipatie a kdy by politika měla jít stranou,“ řekl.

Babiš: Možná nás zachvátila nemoc těla i duše

Poznamenal, že pandemie a situace po volbách atmosféru ve společnosti ještě více rozjitřily a nepomáhá jí ani vývoj doma a ve světě. Zmínil rostoucí ceny energií, nedobrou situaci v automobilovém průmyslu a zvyšování cen.

„Z novinových titulků se zdá, že se na nás řítí jedna pohroma za druhou. Možná i nás tak trochu zachvátila nemoc. A možná je to nejen nemoc těla, ale i nemoc duše. Proto si myslím, že bychom se měli, zvlášť v tento sváteční den, zastavit a zhodnotit situaci s chladnou hlavou,“ řekl Babiš.

Opět vyzval občany, aby se šli očkovat. Očkování premiér označil za jediný nástroj proti koronaviru.

DOKUMENT: Projev premiéra Babiše u příležitosti státního svátku 28. října

„Ano, ten výhled není zrovna optimistický, ale naše republika a náš národ se dokázal vyrovnat s mnohem horšími obdobími,“ připomněl Babiš v proslovu dvě okupace a roky nesvobody minulého století a přírodní katastrofy a politické krize v novém tisíciletí.

Výchozí pozice Česka je dobrá, míní Babiš

Končící premiér doufá, že nová vláda bude bojovat za české zájmy a zvyšovat životní úroveň našich občanů. „Strach proto není na místě. Pevně věřím, že ani nový kabinet naši zemi a naše občany nedá,“ uvedl.

„Výchozí pozice České republiky je dobrá,“ zhodnotil Babiš zdůvodněním, že Česko je jedním z nejméně zadlužených států Evropské unie a protože v Evropské unii důrazně hájí národní zájmy.

Česko stojí na klíčové křižovatce. Začíná jít o všechno, řekl v projevu Klaus

Na závěr se Babiš pokusil sjednotit rozjitřené tábory společnosti. Vyslovil přání, aby na sebe politici pohlíželi jako na soupeře, ale ne jako na nepřátele, a aby lidé začali naslouchat jiným názorům a neshazovali je. „Aby se naše společnost začala vyrovnávat s tou, jestli to tak můžu říct, nemocí duše, která ji trápí,“ dodal.

Není to poprvé, co premiér vystoupil s projevem k občanům. V loňském roce měl několik projevů v souvislosti s pandemií covidu-19. A například v roce 2019 vystoupil s dlouhým projevem k třicátému výročí Sametové revoluce v Národním muzeu v Praze.

Autoři: ,