Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Novotný už dříve řekl, že sám odejde, uvedl Fiala. Podruhé ho vybízet nebude

Pavel Novotný. Starosta Řeporyjí na snímku z kongresu ODS v lednu 2020. Na místopředsedu strany jej prý kolegové navrhli proto, aby mohl mít na sněmu projev. foto: Petr TopičMAFRA

Premiér Petr Fiala řekl iDNES.cz, že nebude vybízet řeporyjského starostu za ODS Pavla Novotného, aby odešel ze strany sám a nečekal na rozhodnutí výkonné rady. Novotný mu už dříve řekl, že odejde ze strany sám, a to po volbách v roce 2021. To se ale nestalo. Řeporyjský starosta to nedodržel.
  17:17

„Teď je na řadě využití demokratických mechanismů ODS,“ odvětil na dotaz iDNES.cz předseda vlády.

Vyloučení Novotného má schvalovat 11. června výkonná rada ODS.

„Výroky Pavla Novotného považuje předsednictvo za lidsky nepřijatelné a neslučitelné s členstvím v ODS,“ oznámil minulý týden šéf poslanců ODS Marek Benda po jednání předsednictva strany.

„Za chyby se platí. To, co jsem předvedl, je neodpustitelné. Jestli je to na vyhazov ze strany, od toho máme výkonnou radu. Bude mi to líto. Ale zasloužím si to a život půjde dál,“ reagoval na sociální síti X na výsledek jednání předsednictva ODS Pavel Novotný.

Novotný řekl, že odejde, když mu to poví Fiala

Již před tím řekl iDNES.cz, že by odešel z ODS ihned sám, kdyby ho o to požádal předseda Fiala.

Ten teď ale najevo, že se o nic takového pokoušet nebude, protože Pavel Novotný už jednou nedodržel, co mu osobně slíbil. „Toto pan Novotný říkal před mnoha a mnoha lety, kdy jsem byl každý týden konfrontován novináři s jeho výroky. Celé to skončilo tím, že řekl, že po volbách 2021 odejde z ODS sám. A to se nestalo,“ odvětil v pondělí Fiala.

„Myslím si, že to, co pan Novotný napsal ve vztahu k Aničce Slováčkové, bylo absolutně za čarou nejenom osobně vůči ní. Může nesouhlasit s tím, jestli se někde pan Slováček fotí s Kateřinou Konečnou, ale prostě děti se do toho netahají,“ řekl šéf poslanců ODS Marek Benda v nedělní debatě na Primě a CNN Prima News. „Podle mého názoru překročil některé hranice, které se překračovat v politice nemají,“ prohlásil Benda.

Novotný kategoricky popírá, že mu teď vyhazov z ODS hrozí proto, co napsal do diskuse na síti X, kde nejprve sdílel fotku saxofonisty Felixe Slováčka z mítinku koalice STAČILO!, kterou sestavila šéfka komunistů Kateřina Konečná, ale pak se velmi nevybíravě zmínil o jeho dceři, zpěvačce, která se léčí s rakovinou.

„Je to vnitrostranická politická záležitost. Budou si hrát pokrytecky na to, že jde o něco jiného,“ tvrdil iDNES.cz Novotný.