Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Premiér, který si sáhl na dno

Česko

Gróňané premiérovi říkali „náš Leonard Cohen“.

To když se Kuupik Kleist protloukal jako zpěvák.

NUUK Jsem ryzím produktem dánského Grónska, podotkl nedávno nový grónský premiér Kuupik Kleist. Osud muže, který vzešel ze svazku dánského řemeslníka s hluchoněmou grónskou Inuitkou (Eskymačkou), vyrostl v adoptivní rodině a málem se stal obětí drog, jako by v sobě slučoval všechny bolesti současného Grónska.

Podobně jako celá řada dalších bývalých kolonií se i Grónsko, považované v současnosti mnohými za jakýsi sněhobílý polární ráj, potýká s nebývale vysokou mírou sebevražd, rozšířeným domácím násilím, zneužíváním dětí a alkoholismem. „Přivírali jsme nad těmito problémy oči příliš dlouho,“ říká Kleist, který stojí v čele levicového Inuitského společenství, jež v nedávných grónských předčasných parlamentních volbách zvítězilo ziskem 44 procent hlasů.

Kleist poznal strádání svých lidí osobně. Jeho otec přivedl do jiného stavu jeho matku, hluchoněmou Eskymačku, v roce 1957 a krátce poté ji opustil. Dánské úřady následně matce Kuupika odebraly a svěřily ho do péče pěstounské rodiny.

Talentovaného chlapce si ale brzy všimli ve škole, a protože vyšší vzdělání bylo možné pouze v Dánsku, ve věku 11 let byl poslán sám, bez sebemenší znalosti dánštiny do Dánska. Tam se pak Kleist vrátil v 80. letech, aby studoval na univerzitě, ale málem se zničil drogami. Po tvrdé odvykací kúře vystřídal několik zaměstnání a zapsal se do povědomí veřejnosti jako úspěšný zpěvák. Jeho krajané mu pro jeho hluboký, zastřený hlas přezdívali grónský Leonard Cohen.

Vítězství v nedávných volbách se stranou, která se zasazuje za práva původních obyvatel Grónska, je označováno za další neuvěřitelný úspěch Kleistova nevšedního života.

Autor: