Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Záložnu, kde měl Fiala milion, káraly FAÚ i ČNB. I kvůli prevenci před praním peněz

Premiér Petr Fiala na celostátním fóru Pirátů v Brně foto: Radim Strachoň, MAFRA

Větší problém, než „zapomenutá“ část úspor v kampeličce, za což hrozí premiérovi pokuta do 50 tisíc korun, může být pro Petra Fialu (ODS) jeho reputace. Podnikatelská družstevní záložna v minulosti čelila mimo jiné kontrole a pokutě kvůli praní špinavých peněz. Chyby u ní našla i ČNB.
  14:48

Na premiérův podíl v PDZ upozornil jako první v pondělí zpravodajský web Seznam Zprávy. Fiala si podle svých slov neuvědomil, že účet v družstevní záložně znamená také podíl. „Já to bral jako běžný bankovní účet. Moje chyba, to mě mrzí,“ sdělil Seznam Zprávám premiér. Do kampeličky vložil necelý milion korun. Na sociální síti X později Fiala doplnil, že začal prověřovat, jakým způsobem lze situaci napravit, a požádá o doplnění chybějících informací.

Finanční instituce, ve které měl v letech 2015 – 2020 podíl, v minulosti vykazovala velké problémy. Finančně analytický úřad ji udělil pokutu 150 tisíc korun za to, že porušuje povinnosti při dohledu na možné praní špinavých peněz.

Také Česká národní banka (ČNB) během své kontroly přišla na řadu dalších pochybení a nedostatků. Podle veřejně dostupných informací ČNB záložnu kritizovala například za neexistující kontrolní a řídící systém uvnitř společnosti. PDZ dostala od centrální banky pokutu 200 tisíc korun.

Policii to nezajímalo

Na své bývalé kolegy podal trestní oznámení ohledně praní špinavých peněz také podnikatel Pavel Wurst, který měl léta v PDZ podíl. „Oznámení jsem podal, ale policii to nezajímalo. Dokonce mne v té věci ani nevyslechli,“ řekl Wurst a dodal, že trestní oznámení podával v letech 2020 a 2021. V současnosti však policie kauzu opravdu vyšetřuje. Kolem záložny se objevily nové skutečnosti.

Na konci loňského roku totiž z „kampeličky“ neznámo kam zmizelo 140 milionů korun určených pro válčící Ukrajinu.

„Kategoricky se ohrazujeme proti křivému obvinění a náznakům, že by Podnikatelská družstevní záložna jakkoli umožňovala nebo se snad dokonce podílela na jakýchkoli protiprávních aktivitách, a to zejména v oblasti boje proti praní špinavých peněz,“ napsala mediální zástupkyně PDZ Dagmar Schejbalová ve vyjádření pro iDNES.cz.

„S klidným svědomím si dovolujeme tvrdit, že vnitřní předpisy, postupy a opatření jsou v PDZ nastaveny dokonce přísněji, než jak je tomu obvyklé u některých velkých bank,“ dodala Schejbalová.

Petr Fiala se nechal slyšet, že si v záložně nechal část úspor, protože měl celý život peníze v jedné bance a odborníci radí spíše diverzifikaci, tedy rozdělit finance do více institucí. Záložnu premiérovi doporučil její dlouholetý klient Miloš Růžička, kterého zná ještě z doby působení na univerzitě.

„Proto jsem tam část úspor uložil. Ptal jsem se tehdy několika známých, co doporučují, sám moc banky a finanční produkty nesleduji,“ dodal Fiala.

Premiérovi hrozí pokuta

  • Podnikatelská družstevní záložna není klasickou bankou. Kdokoli tam chce mít účet, musí být členem družstva a vlastnit družstevní podíl záložny. Jedním z nich je i Fiala.
  • Fiala byl podle svého vyjádření na síti X v záložně za pět let osobně asi třikrát. „Další klienty bankovního ústavu jsem nezkoumal. Ani nevím, že bych tu možnost měl, ale po pravdě řečeno, něco takového by mě vlastně ani nenapadlo. Pro mě bylo důležité doporučení, které jsem měl, skutečnost, že účty jsou standardně pojištěny a zárukou je licence ČNB,“ uvedl.
  • Premiér bude muset za opomenutí nejspíš zaplatit. Podle zákona mu hrozí až padesátitisícová pokuta a přestupkové řízení. „Pokud ministerstvo zjistí podezření na nepravdivost nebo neúplnost oznámení, předá věc přestupkovým orgánům,“ uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!