Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Premiér Fiala měl pozitivní test na covid. Čeká ho sedmidenní izolace, k programu se chce vrátit co nejdříve

Premiér Petr Fiala hovoří na tiskové konferenci po jednání vlády. (9. března 2022) foto: Petr TopičPetr TopičMAFRA

Premiér Petr Fiala v úterý ráno na svém Twitteru oznámil, že mu vyšel pozitivní test na covid. „Nyní mne samozřejmě čeká sedmidenní izolace,“ uvedl dále premiér s tím, že k pracovnímu programu se chce vrátit co nejdříve to půjde, alespoň z domova. Covid se prokázal i u poslanců hnutí ANO.
  10:38aktualizováno  13:48

Nákaza se šíří i mezi dalšími politiky. Část poslaneckého klubu ANO má koronavirus, řekla v úterý novinářům exministryně Alena Schillerová. „Máme hodně nemocných poslanců. Neřeknu přesně, kolik z nich má covid a kolik ne. (...) Část mi volala nebo psala, že je pozitivní,“ řekla.

Na grémiu Sněmovny se chce zeptat na případná proticovidová opatření. Hrozí, že poslanci budou fungovat v nějakém omezenějším režimu.

Koaliční Piráti, KDU-ČSL a TOP 09 zatím žádné poslance s covidem neevidují, ale co není, může být. „Z našich poslanců nemá nyní covid nikdo, všichni jsou zdraví a doufám, že to tak i zůstane,” potvrdila mluvčí Pirátů Veronika Šmídová. 

Chci se vrátit co nejdříve

„Momentálně jsme tu naštěstí všichni covid negativní,” uvedl mluvčí TOP 09 Jan Kocourek. Stejně se vyjádřila i mluvčí lidovců Lucie Ješátkové. Bez nákazy je prozatím i hnutí STAN. „Nikdo z poslaneckého klubu hnutí STAN nechybí z důvodu onemocnění covid-19,” napsala mluvčí hnutí Sára Beránková.

Mluvčí ODS Adéla Valentová ví z poslaneckého klubu občanských demokratů v souvislosti s covidem pouze o premiérovi. 

„Dnes ráno mi vyšel pozitivní výsledek testu na covid. Nyní mne samozřejmě čeká sedmidenní izolace. K pracovnímu programu se chci vrátit co nejdříve to půjde, alespoň z domova,“ informoval o své nákaza už ráno premiér Petr Fiala na Twitteru. Fiala se zařadil po bok některých ministrů, kteří již covid prodělali.

Přitom právě v úterý čeká vládu ve Sněmovně boj o prodloužení nouzového stavu o více než 30 dní. Ve Sněmovně jej při jednání o prodloužení nouzovém stavu zastoupil vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan.

Vláda argumentuje, že nouzový stav vyhlášený kvůli přílivu uprchlíků na rozdíl od nouzového stavu vyhlášeného kvůli covidu neomezuje české občany.

Vláda má ve Sněmovně dost hlasů na to, aby nouzový stav až do konce května prosadila.

Nouzový stav platí zatím od 4. března. Vláda ho vyhlásila na 30 dnů. Ministr vnitra Vít Rakušan původně chtěl, aby vláda požádala o souhlas s prodloužením stavu nouze o tři měsíce. „Nakonec jsme se domluvili na tom, že požádáme Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do konce května,“ řekl po jednání vlády premiér Fiala.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat