8. června 2017 18:34, aktualizováno  19:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Premiér Sobotka s manželkou Olgou oznámili odluku

Manželé Sobotkovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manželé Sobotkovi | foto: MAFRA

Manželé Sobotkovi oznámili, že se rozcházejí. „Po vzájemné dohodě oznamujeme, že budeme v následujících týdnech hledat jiné uspořádání našeho rodinného života. Důvodem je dlouhodobý tlak, jemuž je ve všech svých aspektech vystaven život politika a jeho nejbližších,“ uvedli oba ve společném prohlášení.

Manželé uvedli, že oba k sobě nadále chovají hluboký respekt a přátelství a situaci tak mohou řešit „se vzájemným pochopením“.

„Naším hlavním společným cílem je vytvořit pro naše děti takové prostředí, jež jim umožní nadále vyrůstat spokojeně a s účastí obou rodičů,“ stojí v prohlášení.

Premiér i jeho manželka Olga také odmítají všechny spekulace a zdůrazňují, že rozhodnutí je racionálním výsledkem dlouhodobých diskusí. Za rozchodem tak prý nestojí žádná konkrétní situace či osoba. „Zároveň předem děkujeme médiím, že vůči naší rodině a našim dětem zachovají dosavadní zdrženlivost,“ prohlašují.

Manželé Sobotkovi
Olga Sobotková

Olga Sobotková se do veřejného a politického života téměř nezapojovala. S premiérem se opakovaně účastnila tradičního novoročního společného oběda s prezidentským párem v Lánech. Na zahraničních cestách předsedu vlády doprovázela jen výjimečně, třeba v roce 2014 do Německa, Rakouska a USA.

Manželství se v minulosti rozpadlo i dalším českým premiérům. Z předsedů vlád

Olga Sobotková

Olga Sobotková, rozená Pekárková, se narodila v května 1981. Pochází z táborských Měšic. V letech 1995–1999 studovala na Střední zemědělské škole v Táboře. Pracovala na sekretariátu poslaneckého klubu. Dále pracovala i jako asistentka předsedy klubu, Bohuslava Sobotky. V dubnu 2003 se provdala za Bohuslava Sobotku na Zámku Hluboká. V roce 2003 se jim narodil první syn David a v roce 2009 druhý syn Martin. (zdroj: Wikipedia)

samostatné České republiky nebyli rozvedeni pouze Josef Tošovský a Václav Klaus. Rozvod v době, kdy vedl vládu, oznámil Petr Nečas. V době nástupu do čela kabinetu měli rozvod za sebou Miloš Zeman, Vladimír Špidla, Stanislav Gross a Jan Fischer. Jiří Paroubek a Mirek Topolánek se rozvedli až po odchodu z funkce, manželství se jim však rozpadlo dříve.

Přehled českých premiérů, kteří mají za sebou rozvod

Miloš Zeman (ČSSD, premiér 1998-2002) - Zeman se rozvedl již v roce 1978, v roce 1993 se podruhé oženil a s druhou manželkou Ivanou je dodnes.

Vladimír Špidla (ČSSD; 2002-2004) - rovněž Špidla se rozvedl dlouho před svým vstupem do politiky. Podruhé se oženil v roce 1974.

Stanislav Gross (ČSSD; 2004-2005) - Gross se oženil krátce po absolvování vojenské služby a asi po půl roce rozvedl. Podruhé se oženil v roce 1996.

Jiří Paroubek (ČSSD; 2005-2006) - Paroubek a jeho první manželka Zuzana se rozvedli po téměř 28 letech manželství v září 2007, v té době byl Paroubek poslancem a předsedou ČSSD. Manželství se mu však rozpadlo již v době, kdy byl premiérem. Podruhé se oženil v roce 2007, nyní se podle některých médií s manželkou Petrou rozvádí.

Mirek Topolánek (ODS; 2006-2009) - Topolánek se rozvedl s manželkou Pavlou v roce 2010. Od ledna 2007, kdy byl předsedou vlády, žil se svou nynější manželkou, tehdejší místopředsedkyní Sněmovny Lucií Talmanovou, kterou si vzal v roce 2010.

Jan Fischer (nestraník; 2009-2010) - Fischer se rozvedl v roce 1987 a následující rok se podruhé oženil se svojí současnou manželkou Danielou.

Petr Nečas (ODS; 2010-2013) - Nečas řešil manželskou krizi již v době, kdy byl předsedou vlády. S manželkou Radkou se rozvedl krátce po odchodu z funkce v roce 2013 a krátce poté se oženil s bývalou vrchní ředitelkou svého kabinetu Janou Nagyovou.

Lidovky.cz, ČTK